دلیل استفاده مردم از بلاکچین و محبوبیت آن چیست؟

0 77
۵ min read

در این مقاله به بررسی دلیل استفاده مردم از بلاکچین و محبوبیت آن چیست؟ و مباحثی همچون، اطلاعات دینامیک و پویا در بلاکچین، مدیریت بلاکچین توسط اشخاص یا نهادها، ویژگی شبکه سرعت تراکنش می پردازیم. باماهمراه باشید

چرا از بلاک چین استفاده میکنیم؟

طی چند سال پول های زیادی صرف تحقیق فناوری بلاک چین شده است و آزمایش‌ های زیادی صورت گرفته برای اینکه آیا این تکنولوژی می تواند در جاهای مختلف تاثیر گذار باشد یا خیر. این فناوری تجهیزات جدیدی برای احراز هویت و مجوز در جهان دیجیتال عرضه می کند که به مدیریت یا نظارت نهاد به خصوصی احتیاج پیدا نمی کند.

و همین طور دولت یا سایر موئسسات امکان کنترل داده‌ ها را نمی توانند داشته باشند. در نتیجه سبب به وجود آمدن تبادلات دیجیتال محبوبی میان کاربران خواهد شد. با رسمی شدن روابط دیجیتال دنیای بلاک چین به همین منظور برای انجام تراکنش‌ ها و تبادلات ارز شروع به کار کرد.

آیا می توان در بلاک چین اطلاعات دینامیک و پویا مورد بررسی قرار داد؟

به عنوان مثال، بلاک چین ها مانند نامه های مهر و موم شده قدیمی می باشند که چنان چه آنها را باز کنید همه می فهمند. بلاک چین ها امکانات بسیاری برای حفظ و نگهداری اطلاعات و گزارش ها دارند.

دلیل استفاده مردم از بلاکچین و محبوبیت آن چیست؟

آیا داده ‌ها می بایست به وسیله ی یک نهاد مرکزی مدیریت شوند؟

به طور حتم مدیریت داده‌ ها به وسیله ی یک شخص ثالث برای جلوگیری ازکلاهبرداری خوب است اما به شرطی که شخص ثالث کاملاً مناسب این کار باشد و حریم خصوصی افراد نقض نشود.کنترل انسانی باعث ایجاد مشکلاتی به صورت خواسته یا نخواسته می ‌شود. اما وقتی این کار را شبکه ‌ای از میلیون ‌ها کامپیوتر انجام دهد، حریم خصوصی افراد به بهترین شکل حفظ می ‌شود.

بیشتر بدانید: دفتر کل توزیع شده (distributed ledger) چیست؟

بلاک چین این مشکل را به طور کامل برطرف ساخته است. رمزنگاری کلید خصوصی سبب شده که برای اجرای تراکنش ‌ها احتیاجی به افراد و نهادهای متمرکز نیست.

آیا اصلی ترین ویژگی شبکه سرعت تراکنش است؟

آیا پایگاه داده ای که تراکنش ‌ها را در چند ثانیه قادر است انجام دهد می تواند از بلاک چین بهتر باشد؟

به هیچ عنوان اینگونه نیست در صورتی که این طور باشد هیچ وقت بلاک چین به این جایگاه نمی رسید. امنیت و غیر متمرکز بودن تراکنش ‌ها بسیار از سرعت آن مهم تر است. بلاک چین با دار بودن ویژگی استخراج و با شبکه‌ ای از میلیون ‌ها سیستم کامپیوتری به شکل صد درصد امنیت تراکنش ‌ها را تأیید خواهد کرد. ولی به طور حتم راه هایی برای اجرای سریعتر تراکنش ‌ها در آینده به وجود می می آید.

همان گونه که مفهوم اختراع قابل درک است، یک تردید به خصوص در تمام تکنولوژی بلاک چین رخ داده است. احتمالا به این خاطر باشد که تصور موارد استفاده در سطح بالا خیلی راحت است. ولی این فناوری هم مورد بررسی دقیق قرار گرفته است.

آیا اصلی ترین ویژگی بلاک چین شبکه سرعت تراکنش است؟

تکنولوژی بلاک چین تجهیزات تازه ای برای احراز هویت و مجوز در دنیای دیجیتال عرضه می کند که احتیاج به خیلی از ادمین ها و ناظران متمرکز را از بین خواهد برد. در نتیجه، روابط دیجیتال جدید را گسترش می دهد.

در صورتی امنیت تامین شد که روابط دیجیتال تازه، انقلاب بلاک چین را به وجود می آورند. بلاک چین پایگاه لایه ای از اینترنت برای معاملات و مبادلات مالی محسوب می شود. اما، به همه ی این حرف ها بحث پایه ریزی ستون دیجیتال و اضافه شدن یک لایه تازه معاملات به اینترنت، بعضی وقت ها بلوک های زنجیره ای، کلید های رمزنگاری خصوصی و رمزنگاری ارز راه مناسب و راحتی نخواهد بود.

خیلی از گروه ها فلوچارت ها را برای کمک به یک نفر یا یک نهاد، میان بلاک چین یا ورژن اصلی، پایگاه داده مشتری (سرور) را انتخاب نموده اند.

بیشتر بدانید: استفاده از بلاکچین در چرخه توزیع غذایی چگونه است؟

آیا داده های پویا با تاریخ قابل قبول است؟

به سختی روی کاغذ می توان تقلب کرد به دلیل اینکه دخالت در مهر و امضا  کاغذ احتمال دارد دشوار باشد. مثلا پایداری سنگ، مدارک کاغذی هم پایدار هستند. ولی چنان چه داده ها جریان ثابت داشته باشند، معاملات به شکل مرتب و پیوسته اتفاق می افتد، بنابر این کاغذ به عنوان یک رسانه احتمال دارد قادر به حفظ سیستم ذخیره باشد. وارد کردن داده های دستی نیز دارای محدودیت های انسانی می باشد.

بنابر این، در صورتی که داده ها و تاریخ آن برای روابط دیجیتالی از اهمیت بالایی برخوردار باشد، آنها به درست کردن آن کمک خواهند کرد، و بعد بلوک های زنجیره ای امکان انعطاف پذیری را به وجود می آورد که بسیار از احزاب را قادر می سازد تا ورودی های جدیدی را به یک سیستم ذخیره که توسط خیلی از نگهبان ها مدیریت می شود، عرضه کند.

آیا باید داده ها توسط یک شخص مدیریت شوند؟

علت های زیادی وجود دارد که یک شخص سوم برای تایید هویت ها و مجوز ها باید باشد. این حضور موقعی خوب است که مدیریت شخص ثالث به طور کامل مناسب و مطلوب باشد. نگهداری حریم خصوصی داده ها اصلی ترین نکته است.

آیا باید داده های بلاکچین توسط یک شخص مدیریت شوند؟

راه هایی برای محافظت از داده ها حتی با متصل شدن آن به شبکه است. ولی چنان چه زیرساخت های فناوری اطلاعات موجود در حساب و وارد شدن به سیستم برای امنیت هویت دیجیتال کافی نباشد، مشکل با فناوری بلاک چین بر طرف می شود.

کلید خصوصی رمزنگاری شده، معاملات و انجام تراکنش ها را فعال کرده است، که سبب می شود که احتیاجی به سیستم متمرکز و حساب های دقیق برای به وجود آوردن روابط دیجیتال نباشد. چنان چه این پایگاه داده احتیاج به هزینه زیادی برای تضمین معاملات مالی سبک داشته باشد، بلاک چین یک راه حل می باشد که امکان برطرف کردن این مسئله را فراهم می سازد.

بیشتر بدانید:یک بار برای همیشه مفاهیم ارز دیجیتال را یاد بگیرید

آیا سرعت انجام تراکنش بیشتر از همه باید مورد توجه قرار گیرد؟

چنان چه در عملکرد بالا، معاملات میلی ثانیه احتیاج باشد، بهتر است با یک سیستم سنتی ایجاد شود. بلاک چین ها به عنوان پایگاه داده کند هستند. سیستم های اطلاعات متمرکز بر اساس مدل سرور مشتری، در حال حاضر سریعتر و ارزان تر هستند.

به شکل کلی، ما در حال حاضر با محدودیت ها و امکانات بلاک چین ها آگاهی نداریم، ولی می توانیم حداقل از موارد استفاده ای که درباره مدیریت و حفظ روابط دیجیتال به عنوان قسمتی از یک سیستم ثبت شده است، را استفاده کنیم.

 

درباره این مطلب گفت و گو کنید

avatar
  اعلان  
اطلاع از