Ethereum (ETH)
$۲۱۹.۳۴
+۷.۳۴%
Bitcoin (BTC)
$۱۰,۲۳۳.۳۷
+۴.۱۵%
Litecoin (LTC)
$۷۵.۴۲
+۲.۹۳%
Dashcoin (DSH)
$۰.۰۲
Monero (XMR)
$۷۶.۰۴
+۳.۴۸%
Dogecoin (DOGE)
$۰.۰۰
+۴.۲۴%
Ripple (XRP)
$۰.۲۹

چرخه گارتنر و سیکل هایپ تکنولوژی (Gartners Hype Cycle) چیست؟

0 138

در خدمت شما کاربران گرامی با مقاله جامع” چرخه گارتنر و سیکل هایپ تکنولوژی (Gartners Hype Cycle) چیست؟ ” پیشنهاد میکنم این مقاله کامل را تا انتها بخوانید.

نباید از بازار خرسی بلاکچین بترسید. چرا که بلاکچین یک فناوری جدید است. و مانند هر تکنولوژی جدید دیگری باید مراحل تکامل و پذیرش خود را طی کند. بلاکچین تا به حال این راه را به خوبی طی کرده و به موفقیت های زیادی دست یافته است.

چرخه هایپ گارتنر

اتفاق های خوب و بد زیادی برای ارزهای رمز نگاری شده و تکنولوژی بلاکچین از سال ۲۰۸۸ تا به حال رخ داده است. عده زیادی از مردم به دلیل نوسان‌های دیوانه‌وار، شکوفایی و شکست‌های ناگهانی، عدم پیاده‌سازی در دنیای واقعی معتقدند که این تکنولوژی ها کاربردی نداشته و بی ارزش هستند.

اما اگر نگاه عمیقی تری به رویدادهای ۱۰ سال پیش داشته باشیم میتوانیم سیر طبیعی رشد و پذیرش عمومی بلاکچین را به عنوان یک فناوری جدید مشاهده کنیم. حتی این فراز و فرود ها در مراحل رشد سایر تکنولوژی های انقلاب آفرین نیز وجود دارند.

چرخه هایپ گارتنر(Gartner Hype Cycle) برای نخستین بار در سال ۱۹۹۵ معرفی شد این طرح در واقع مراحل کاری رایج تکنولوژی های مدرن را شرح می دهد. چرخه هایپ گارتنر را می توان یک مدل استاندارد برای رشد و پذیرش فناوری های نو ظهور توسط عموم مردم دانست.

بازار خرسی

بازار خرسی به بازاری گفته می شود که رکود بازار را در بر گرفته باشد و ارزش سهام یا ارزش ارز دیجیتال با افت رو به رو شود یا در حال افت شدید روزانه باشد این اصطلاح معمولا در بازار سرمایه استفاده می شود. در ادامه مراحل مختلف چرخه گانتر را معرفی می کنیم با ما همراه باشید

بیشتر یادبگیرید: آموزش تصویری ساخت توکن ارزدیجیتال در شبکه اتریوم

مراحل مختلف چرخه‌ هایپ گاتنر

مراحل مختلف چرخه‌ هایپ گاتنر چیست؟

تولد فناوری:

تولد نوآوری می تواند تنها ظهور یک مفهوم جدید باشد. در مرحله تولد نوآوری معمولا هنوز تکنولوژی به توانمندی کافی برای تجاری شدن نرسیده و هیچ محصول قابل استفاده ای وجود ندارد. برای معرفی تکنولوژی در این مرحله راه هایی همچون: تبلیغات رسانه‌ای و اثبات مفهومی اولیه به کار گرفته می شود.

قله‌ی انتظارات:

تبلیغات اولیه می توان بازخورد های موفقیت آمیزی به همراه داشته باشد. البته بازخوردهای مثبت ممکن است با تجریه های شکست نیز رو به رو شوند. اغلب شرکت ها در این مرحله کاری انجام نمی دهند اما شرکت های علاقه مند از تکنولوژی استفاده می کنند.

شیب سرخوردگی:

اگر افراد در مرحله آزمایش و اجرای تکنولوژی نتوانند به موفقیت دست یابند دچار یاس و نا امیدی می شوند. تعداد زیادی از تولید کننندگان با رویارویی با شکست آن را پذیرفته و صحنه را ترک می کنند. اگر تولیدکنندگان باقی مانده در بازار کیفیت محصولات خود را افزایش دهند می توانند رضایت مشتریان را بدست آورده و در این شرایط است که سرمایه گذاران از آن ها حمایت می کنند.  

سراشیبی روشنگری:

در این مرحله جنبه های تازه ای از تکنولوژی ظاهر می شود و سازمان ها می توانند مزایای درست محصول را درک کنند. اینجا تولید کنندگان به سمت عرضه نسل ۲ و ۳ از محصول روی می آورند. در مرحله سراشیبی روشنگری بعضی از بنگاه ها نسخه پایلوت را از لحاظ مالی تامیین می کنند اما شرکت های محتاط منتظر می مانندو اقدامی نمی کنند.

سطح سودمندی:

مرحله سودمندی مرحله ای است که پذیرش عمومی مردم از محصول بیشتر شده و مورد استقبال آن ها قرار میگیرد. در این مرحله میزان توانمندی محصول به صورت دقیق مشخص شده و می توان آن را در سطح عظیم و موفق پیاده سازی کرد.

تولد نوآوری بلاکچین : وایت‌پیپر بیت‌کوین

تکنولوژی بلاکچین همزمان با انتشار یک وایت پیپر به دست شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ متولد شد. عنوان وایت پیپر، ساتوشی ناکاموتو این چنین بود: ” بیت‌کوین: یک سیستم پول الکترونیک همتا به همتا” او در وایت پیپیر خود روش کار سیستم الکترونیک پولی جدیدی را توضیح داده بود که بدون نیاز به بانک میتواند تراکنش ها را انجام دهد. و بدون نیاز به دولت ها عرضه پول می پردازد.  

زمانی که سیستم پرداخت بیت‌کوین معرفی شد یک تکنولوژی بسیار هیجان انگیز به نظر می رسید. اما انقلاب اصلی در واقع در مکانیسم کاری آن بود. به عبارتی دیگر تکنولوژی پایه ای ارز دیجیتال یعنی بلاکچین نوآوری اصلی بود نه خود ارز دیجیتال.

در سال های بعد موضوع  اصلی وایت پیپر ها بحث درباره کنفرانس ها، کسب وکارها و عوامل راه اندازی تکنولوژی ها بود. ظهور آلت کوین هایی مانند: نیم‌کوین(Namecoin )، ریپل (Ripple)، لایت‌کوین(Litecoin ) و سکه های شخصی مثل: مونرو (Monero) ، دش (DASH) و زی کش (ZCash) در همین سال ها وارد بازار شدند.

قله‌ی انتظارات: ترس از دست دادن فرصت‌ها، عرضه‌ اولیه‌ ارزها ی رمزنگاری‌شده، خرید لامبورگینی با پول ارز رمزنگاری‌شده

تکنولوژی بلاکچین همزمان با ظهور اتریوم در سال ۲۰۱۴ به مرحله قله انتظارات رسید. اوج این انتظارات دیوانه کننده در سال ۲۰۱۷ بود. در این سال کنترل بازار به دست موجی از هیجان و شیدایی افسار گسیخته بود این هیجانات کاذب باعث شد تا قیمت توکن و کوین افزایش بی سابقه ای داشته باشد. در سال۲۰۱۴ ظهور اتریوم باعث شد تا سکه ها و پروژه ها جهشی ناگهانی را تجربه کرده و به بازار ارزهای دیجیتال شور و هیجان زیادی وارد شود.

چرخه گارتنر و سیکل هایپ تکنولوژی (Gartners Hype Cycle) چیست؟

توسعه دهندگان برای نخستین بار موفق شدند پلتفرمی را پیدا کنند که در بتوانند به ساخت و گسترش اپلیکشن های غیر متمرکز را در قالب آن بپردازند. عرضه اولیه سکه به عنوان مکانیزمی برای جذب سرمایه یکی از اقدامات مهم و بزرگ اتریوم بود که باعث شد ارز رمزنگاری شده به قله انتظارات برسد.

افزایش بی سابقه سطح انتظارات از فناری بلاکچین در حد فاصل بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ رخ داد. در این زمان بیش از صد توکن و استارت آپ جدید به وجود آمد که بسیاری از آن ها یه روزه و ناگهانی ظاهر شدند و منجر به سرمایه گذاری میلیاردها دلار در پروژه هایی با ضریب اطمینان پایین شد. اکثر این پروژه ها کشش کافی نداشتند و برخی نیز کلاه بردار بودند.

تکنولوژی بلاکچین به دلیل انقلابی بودن توسط تعداد زیادی از مردم و جامعه تجاری مورد استفاده قرار گرفت و به قله انتظارات راه یافت. مردم معتقد بودند که بلاکچین حلال تمام مشکلات آن هاست. داغ ترین بحث در جامعه کسب و کار و فناوری تکنولوژی بلاکچین بود.

نام بلاکچین به عنوان تجاری برخی از شرکت ها راه پیدا کرد. . لانگ آیلند آیسد تی (Long Island Iced Tea Corp ) یکی از شرکت هایی بود که نام بلاکچین را در عنوان تجاری خود اضافه کرد با این تغییر نام ارزش سهام شرکت لانگ آیلند آیسد تی افزایش ۲۸۹ درصدی پیدا کرد.

موفقیت های بسیار دیگری در این بازه زمانی رخ داداز جمله: شروع به کار قانونی چندین شرکت چند ملیتی در حوزه: بیمه، صنایع، ، مراقبت‌های پزشکی و صنایع دیگر. این موسسات دقت مطالعاتی خود را به وسیله کنسرسیوم‌ و تحقیق و توسعه افزایش دادند. علاوه بر این بعضی از شرکت ها موفق به ساخت و به کارگیری پروتوتایپ‌هایی در دنیای واقعی شدند.

تاریخچه معرفی چرخه هایپ گارتنر (Gartners Hype Cycle)

چرخه هایپ گانتر اولین بار در سال ۱۹۹۵ معرفی شد که مراحل کاری رایج، تکنولوژی های مدرن را نشان می دهد. این چرخه را می توان مدلی استاندارد برای رشد و پذیرش تکنولوژی های نو ظهور از سوی مردم دانست

بیشتر بدانید: یک بار برای همیشه مفاهیم ارزدیجیتال را یاد بگیرید

سرازیری سرخوردگی: بررسی واقعیات در سال ۲۰۱۸

در حال حاظر کریپتو و بلاکچین در سرازیری سرخوردگی قرار گرفته اند. سال ۲۰۱۸ را به دلیل افزایش شک و حس ملاحظه کاری در مردم میتوان سالی دراماتیک نامید. اتفاقات ناراحت کننده در این سال مانند افت چشمگیر قیمت ها، افزایش نرخ شکست در پروژه ها و اطلاع نداشتن مردم از رفع شدن یا نشدن مشکلات فنی تاثیر گذار باعث شده تا مردم سر خورده و نام امید شوند. اگر چه هنوز هم در دنیای واقعی موارد کاربردی وجود دارد اما راهکار های عمومی بر پایه بلاکچین در قیاس با روزهای اوج این فناوری کمتر شده است.

تکنولوژی بلاکچیین را با توجه به تعاریف چرخه گانتر می توان در شیب سرخوردگی اعلام کرد. این تنها یک ادعا نیست و شواهدی برای اثبات آن نیز وجود دارد.

چرخه هایپ گارتنر - سرازیری سرخوردگی: بررسی واقعیات در سال ۲۰۱۸

افت چشم‌گیر قیمت‌ها

قیمت بیت کوین در روز های پایانی سال ۲۰۱۷ رکورد خود را شکست و به قیمت ۱۹۷۸۳ دلار رسید. همین حالا که ما در حال نوشتن این مطلب هستیم قیمت بین کوین سقوط کرده و به ۶۳۰۰ دلار آمریکا رسیده است.

آنچه از داده های کوین دسک CoinDesk مشاهده می شود این است که به صورت کلی قیمت اتریوم در سال ۲۱۰۸ ، ۷۶ درصد افت کرده است. آلت کوین های دیگر نیز از این افت قیمت بی نسیب نمانده اند. از دست دادن حجم زیادی از دارایی سرمایه گذاران موجب شده تا جو این صنعت آکنده از انرژی منفی و احساساس سرخوردگی باشد.

در سال ۲۰۱۸ اولین عرضه ارزهای رمزنگاری شده با شکست وحشتناکی رو به رو شد. بر اساس تحقیقات به عمل آمده سر نوشت بیش از ۵۰ درصد از این عرضه اولی ها شکست است و این شکست ها به زودی رخ می دهند.

کلاهبرداریهای انجام شده باعث شده تا شک و تردید ها بیشتر شود. سرمایه گذاران نیز امیدی به رشد و بازگشت سرمایه نداشته و از سودآوری عرضه اولیه سکه ناامید شده اند. بدیهی است که در این شرایط پروژه ها در تامین هزینه ها دچار مشکل شوند. حتی آن دسته از استارت آپ های بلاکچین که زمان طراحی، رکود بازار را پیش بینی کرده بودند نیز دچار مشکل شده و باید از نو شروع کنند.

اگر بخواهیم در یک کلمه دیدگاه جامعه سرمایه گذاران کوچک در مورد عرضه اولیه سکه و پروژههای بلاکچین توصیف کنیم باید از کلمه “بی اعتماد” استفاده کنیم. این سرمایه گذاران معتقداند کار در حوزه بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده پر از ریسک و خطر است.

شرکت‌ها، سرعت ارائه‌ی نوآوری‌های بلاکچین خود را کندتر کرده‌اند

به دلایل مختلف: فنی، اقتصادی و قانونی تنها تعداد کمی از شرکت ها موفق به پیاده سازی محصولات و خدمات بلاکچین در دنیای واقعی شده اند. نوآوری در توسعه و تحقیق و حرکت از مرحله اثبات مفهومی به مرحله پایلوت به سختی و کند انجام میشود. برخی دیگر از شرکت ها نیز به صورت چراغ خاموش فعالیت کرده و برنامه های بلاکچین خود را اعلام نمی کنند. این رویدادها ناشی از بی ثباتی قوانین تنظیمی بازار وشکلاف علمی دارد.

گروه ۲۰

گروه ۲۰ از وزیران اقتصاد و مسئولین بانکهای ۲۰ کشور مطرح در اقتصاد تشکیل شده است. این ۲۰ کشور از مهمترین و تاثیر گذارترین کشور ها در حوزه اقتصاد هستند که ۸۵ درصد از اقتصاد جهان در اختیار دارند.

ارمغان آینده چیست ؟ نشانه‌هایی نویدبخش از بلوغ و تکامل

تکنولوژی بلاکچین یر اساس چرخه‌ هایپ گاتنر در مرحله‌ سرازیری سرخوردگی است. اینکه بلاکچین چه مدت در مرحله سرخوردگی خواهد ماند مشخص نیست اما معمولا هر تکنولوژی نوظهور به طور تقریبی ۲ تا ۴ سال در شیب سرازیری میماند. البته نوآوریهایی که سرعت رشد آن ها زیاد است پس از ۶ الی ۱۲ ماه مرحله رکود را پشت سر گذاشته و به مرحله تکامل می رسند.

باید توجه داشته باشید که هیچ تضمینی برای خروج از شیب سرخوردگی و رسیدن به مرحله سودمندی وجود ندارد. فناوریهای نوظهور زیادی هستند که نتوانسته اند به مرحله تکامل دست یابند. چند نمونه از این فناوری ها: آراس‌اس اینترپرایز(RSS Enterprise)، باند فوق وسیع(Ultrawideband) هستند. برخی دیگر از تکنولوژی ها نیز پس از چندین سال  رکورد به مرحله تکامل دست یافتند نمونه ای از این فناوری ها بازشناسی گفتارSpeech Recognition است که پس از ده سال رکود به تکامل رسید.

البته شواهد نشان میدهد که موارد بالاسرنوشت بلاکچین نیست. بلاکچین مطابق چرخه هایپ گانتر در حال پیشرفت است. حتی گاهی سرعت پشرفت آن بیش از استاندارد های چرخه است. رفته رفته میتوان نشانه های ورود بلاکچین به شیب روشنگری را مشاهده کرد. در ادامه به برخی از این نشانهها اشاره کرده ایم:

  • شرکتها کیفیت محصولات خود را با توجه به فیدبکهای اولیه بیشتر می کنند.
  • روز به روز مردم با جنبه های بیشتری از کاربردها و فواید بلاکچین آشنا می شوند. در نتیجه شرکتها نیز با این مزایا آشنا شده و از بلاکچین استفاده می کنند.
  • روز به روز تامین کنندگان مالی فاز پایلوت بیشتر می شود.
  • عرضه محصولات نسل دوم و سوم توسط ارائه دهندگان این فناوری صورت میگیرد.
  • روز به روز افراد بیشتری از بلاکچین به عنوان یک تکنولوژی مثبت نام می برند.

بانک‌ها و وال‌استریت، در حال گرم کردن خود هستند

بانکها به فکر بهبود فعالیتهای روزمزه خود هستند. به همین دلیل احتمالا مشارکت بانکها با پروژه های بلاکچین در آینده نزدیک بیشتر خواهد شد. بانک هایی که قصد ارتباط با استارت آپها  دارند می توانند از راهنمایی های مشخص شده بانکداری سوئیس کمک بگیرند.

چرخه هایپ گارتنر - بانک‌ها و وال‌استریت، در حال گرم کردن خود هستند

اداره مالی سنگاپور تمایل خود را برای کمک به افزایش امنیت خدمات بانکی شرکت های فعال در زمینه ارز رمزنگاری شده اعلام کرده است. برای دستیابی به این هدف نیازمند افزایش حس مشارکت و همکاری بین بانک و استارت آپهای ارز رمزنگاری شده هستیم.

برخی از نام های بزرگ وال استریت، خود را برای ورود به جهان تجارت بیت کوین و ارز رمزنگاری شده آماده می کنند. یکی از شرکتهای والد بازار بورس نیورک( New York Stock Exchange) چندی ست که در حال کار کردن روی یک پلتفرم تجارت آنلاین است. سرمایه گذاران با استفاده از این پلتفرم میتواننند برای خرید و ذخیره بیت کوین اقدام کنند.

ثبت نام میز تجاری بیت کوین توسط گلدمن ساکس (Goldman Sachs) شروع شد و بیش از ۷۰ بانک بزرگ از آن استقبال کردند. این بانکها برای نخستین بار از سیستم پرداخت مبتنی بر بلاکچین به صورت گسترده پشتیبانی می کنند. بورس اوراق بهادار استرالیا  و گروه ونگارد (Vanguard Group)و Australian Securities Exchange نیز در سال ۲۰۱۸ در مسیر اجرایی کردن بلاکچین قدم برداشته و چندین پایلوت موفقیت آمیز را گذراندند.

بیشتر بدانید: سه مشکل اساسی استفاده از بلاک چین

تاریخچه‌ ارزهای رمزنگاری‌شده

آی کش که نوعی پول رمزنگاری شده است در سال ۱۹۸۳ توسط یک رمزنگار آمریکایی به نام دیوید چام به وجود آمد. آی کش در سال ۱۹۹۵ توسط دیوید چام در یک روش پرداخت الکترونیکی رمزنگاری شده به نام دیجی کش مورد استفاده قرار گرفت. روز به روز به آمار شرکت هایی که در راه تولید گام برداشته و منابع مالی فاز پایلوت را تامین کرده افزوده می شود.

 بلاکچین موفق شده تا توجه شرکت های فعال در صنایع مختلف را به سوی جود جلب کند. زمانی که دوره طولانی تحقیق و توسعه شرکت های بزرگ به پایان رسید ان ها از مرحله آزمایش نمونه پایلوت به مرحله تولید می رسند. شرکت IBM با هدف پیاده سازی تکنولوژی بلاکچین همکاری خود را با بیش از صد شرکت مختلف گسترش داده است.

براساس نتایج حاصل از آمار های اخیر، شرکت های مختلف بیش از صد نمونه پایلوت مختلف را بررسی و آزمایش کرده اند. و برخی از آن ها تنوانسته اند به مرحله اجرای کامل برسند. ورژن بتای محصولات بلاکچین سایفریوم (Cypherium) عرضه شده است. توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری گذشته شرکت های: آمازون، تنسنت، گوگل، مایکروسافت، سایفریوم را ابداع کردند. به عنوان نمونه ای دیگر در همین زمینه می توان به کنسرسیوم تحرک ابتکار بلاکچین باز (MOBI) اشاره کرد.

تعدا اعضای این کنسریوم به ۳۰ عضو رسیده که برخی از بزرگترین اعضای آن، بوش (Bosch )، فورد(Ford)، بی‌ام‌دبلیو(BMW)، هایپرلجر( Hyperledger)، رنو( Renault)، جی‌ام (GM)، آیوتا (IOTA) هستند.  هدف این برند ها از چنین گردهمایی توسعه استانداردها، نرم افزار های متن باز و پروژه‌های پایلوت است. تقریبا اکثر شرکت های فورچون(Fortune) از مجموع ۵۰۰ شرکت آن، هم خرده فروشان و صنایع تولیدی و هم بیمه گران و فعالان حوزه مالی همگی به توسعه پایلوت ها و خدمات حقیقی بر پایه بلاکچین می پردازند.

پیشرفت‌های قانونی

عرصه نظارت و قانون گذاری در حال پیشرفت و تحول در چشم انداز خود است. برای جلوگیری و برخورد با کلاه برداران، قانون گذاران کشورهای مختلف همواره در حال وضع قوانین، مقاله هاو تعریف استانداردهای جدید هستند و گام های موثری در این حوزه برداشته اند.

یکی از اولین کشورهایی که توانسته برای پروژه‌های بلاکچین، چارچوب قانونی مشخصی تعریف کند کشور سوئیس است. در این کشور محدودیت های قانونی به کمترین حد خود رسیده وکنترل استارت‌آپ‌ها به وسیله سندباکس‌ها صورت می گیرد. در این حالت، استارت‌آپ‌ها برای آزمایش و نوآوری فراغ بال و آسودگی خاطر بیشتری دارند.

از دیگر کشورهایی که به جستجو برای بهبود و تغییر قوانین حوزه کریپتو و بلاکچین می پردازند می توان به سنگاپور بریتانیا اشاره کرد. این کشورها قصد دارند تا برای شرکت ها ، فضایی آرام و بدون تنش‌های نظارتی ایجاد کنند. در این راستا یک پژوهش توسط مجلس اعلای پارلمان بریتانیا در زمینه ارزهای رمزنگاری ‌شده به انتشار رسیده است.

همچنین اتحادیه‌ی اروپا، . گروه۲۰ ( (G20و سایر سازمانها به طور مستمر در حال طرح و وضع قوانین در حوزه بلاکچین پرداخته که محرکی برای ظهور نوآوری در این زیمنه باشد.به تازگی در همین راستا دفتر دادستانی نیویورک نیز یک تحقیق جامع تحت عنوان مبادلات ارزی ارائه کرده است.  

ظهور محصولات و خدمات حفاظتی توسط شرکت‌ها

ظهور و بروز راه حل های حافظتی و امانت داری آغاز شده است. امیدواریم که این اتفاق مانند یک کاتالیست باعث افزایش سرعت حرکت سرمایه‌گذاری نهادی در صنعت بلاکچین شود. بنابر اعلامیه رسمی کوین بیس، محصول جدید این شرکت به نام کوین‌بیس کاستادی (Coinbase Custody) با موفقیت اولین ودیعه گذاری خود را سپری کرده است.

یکی از بانک های بین المللی سرمایه گذاری به نام سیتی‌گروپ (Citigroup)اعلام کرده است خدمات کرپیتو را برای سرمایه‌گذاران نهادی انجام می دهد. محصول Digital Asset Receipt توسط این بانک راه اندازی شده است. تامین فضای امن و منظم درحوزه ارزهای رمز نگاری شده  برای جذب سرمایه گذاری نهادی هدف ساخت و ارائه این محصول است.

حال که به این مبحث وارد شدیم بدنیست که اشاره ای BitGo نیز داشته باشیم. این شرکت یکی از پیشگامان شناخته شده برقراری امنیت در جهان ارزهای رمزنگاری‌شده است. این شرکت یک موسسه امانی است که بخش بانکداری داکوتای جنوبی فعالیت رسمی آن را تایید کرده است. به عبارتی دیگر می توان  BitGo را اولین سازمان مجوز دار در زمینه حفاظت دارایی‌های دیجیتال معرفی کرد.

بلاکچین‌های نسل سوم در راهند

دنیای بلاکچین با سرعت بسیار زیادی در حال ارائه نوآوری های جدید است. بلاکچین نسل اول این نوآوریها بود. نسل دوم اتریوم و حالا نسل سوم تکنولوژی بلاکچین در راه است. این نسل جدید به طور مستمر و فعال در تلاش است تا محدودیت های فنی پیشینیانش را رفع کند.

چرخه گارتنر و سیکل هایپ تکنولوژی (Gartners Hype Cycle) بلاکچین‌های نسل سوم

موانعی که در راه رسیدن به پذیرش عمومی و سودمندی قرار دارد به راحتی توسط پلتفرم‌های جدید برداشته می شود. این پلتفرمها بازدهی خوبی در جنبه های مختلف قیاس‌پذیری، نظارت بر زنجیره، تعامل متقابل، سیستم خزانه‌داری دارند. اتریوم نیز در تلاش است تا پلتفرم خود را به طور عمده و اساسی مورد بازسازی قرار دارد.

مطالعه بیشتر: دفتر کل توزیع شده (distributed ledger) چیست؟

تعاریف مختلفی از آلت‌کوین‌ها

تعریف های زیادی برای آلت کوین ارائه شده است. ارزهای دیجیتال جایگزین تعریفی است که استفانی یانگ در روزنامه وال استریت برای آلت کوین ها ارائه کرده است. اما پل ویگنا باز در روزنامه وال استریت آلت کوین هارا جایگزین بیت‌کوین می داند. آرون هانکیس در مارکت واچ معتقد است که آلت کوین می تواند شامل هر ارز رمزنگاری شده ای بجز بیت کوین شود.

افزودن بلاکچین به درس های دانشگاهی

روز به روز به تعداد مشاغلی که در زمینه ارزهای رمز نگاری شده و بلاکچین فعالیت می کنند افزوده می شود. در نتیجه کسانی که تمایل دارند در دوره های آموزشی این رشته شرکت کنند هم افزایش می یابد.

به همین دلیل دانشگاه ها و مدارس نیز برای پوشش این تقاضاها دوره‌های آموزشی در زمینه بلاکچین وارزهای رمزنگاری شده برگزار می کنند. بنابر نتایج اخذ شده از تحقیقات کریوسلی  (Qriously) وکوین‌بیس حداقل یک دوره‌ی آموزشی در حوزه بلاکچین و کریپتو توسط ۴۲ درصد از مجموع ۵۰ مورد از بهترین دانشگاه های جهان برگزار می شود.

یک پیغام بزرگ برای شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران

گارتنر مدلی با هدف نمایش فرآیند ظهور، نوع رفتار و مسیر حرکت فاوری های جدید به سمت تکامل را تحت عنوان چرخه‌ هایپ ارائه کرده است. اگر شما یکی از اعضای شرکت هستید و تمایل دارید با استفاده از تکنولوژی بلاکچین کسب ‌وکار خود را بهینه ‌سازی کرده و بهبود ببخشید و یا به دنبال فرصتی برای شرکت در یک سرمایه گذاری موفق هستید حتما چرخه‌ هایپ را مطالعه کنید. البته نباید صرفا از روی این چرخه و بدون در نظر گرفتن سایر عوامل قدم برداشت.

برای رسیدن به هدف هیچگاه نباید دست از تلاش و پشتکار کشید. چرخه گاتنر را می توان یک راهنما برای نشان دادن زمان مناسب سرمایه‌گذاری و توسعه در نظر گرفت. علاوه بر این می توان از این چرخه برای مدیریت انتظارات و تحلیل ریسک نیز بهره برد.

برای مثال: سرمایه‌گذاری که از ریسک کردن فراری است آنقدر منتظر می ماند تا تکنولوژی تمامی مراحل بلوغ و تکامل خود را طی کند. اما سرمایه گذاری که قصد دارد سود هنگفتی بدست آورد از ریسک کردن نمی ترسد زمانی که تکنولوژی به مرحله قله‌ انتظارات یا سرازیری سرخوردگی رسید، حمایت و سرمایه گذاری خود را شروع می کند. این زمان برای تکنولوژی کریپتو و بلاکچین مصادف است با سال ۲۰۱۸ و سالهای نخست عرضه وایت‌پیپر بیت‌کوین.

سرمایه گذاری در دو حالت ریسک زیادی دارد: سرمایه گذاری دیرتر از موعد و سرمایه گذاری زودتر از موعد. سرمایه گذاری دیر هنگام موجب می شود تا از رقبای خود عقب بمانید و ضریب شکست شما افزایش یابد.

چرخه هایپ گارتنر و سیکل هایپ تکنولوژی (Gartners Hype Cycle) چیست؟

همچنین سرمایه گذاری زود هنگام هم سود زیادی برای شما نخواهد داشت چرا که بیشتر اوقات بازار برای پذیرش تکنولوژی‌های جدید آمادگی کافی ندارد.  سطح ریسک کردن هر سرمایه گذار یا سازمانی با هم تفاوت دارد. اما به هر حال برای شروع هر سرمایه گذاری حتی سرمایه گذاری در حوزه تکنولوژی های بلاکچین باید جنبه های مختلف را بررسی کرد

آگاهی : دلیل استفاده مردم از بلاکچین و محبوبیت آن چیست؟

گارتنر می‌گوید:

اگر سازمانها از حاشیه امنی که برای خود تعریف کرده اند بیرون نیاید، تمامی فرصتها را از دست می دهند. در این حالت بسته به شخصیت سازمان ها تغییرات یا خیلی زود پذیرفته می شود و یا خیلی دیر. پیشنهادی که ما برای مقابله با این اتفاق داریم این است که سازمان ها با شناختن حاشیه امن خود ابتدا اهمیت استراتژیک نوآوری را بررسی کرده سپس تصمیم بگیرند. و اگر لازم شد از حاشیه امن خود خارج شوند.

به طور یقین مرحله ای که اکوسیستم بلاکچین در آن قرار دارد مرحله رکود است. البته نشانه هایی از مهار چالش ها و قدم به سوی تکامل نیز دیده می شود. در نتیجه اکنون بهترین زمان برای سرمایه‌گذاران و شرکتها ست که فعالیت های خود را شروع کنند.  البته منظور ما این نیست که همین فردا چند میلیون دلار در حوزه بلاکچین سرمایه گذاری کنید. بلکه شما باید فعالیت های سرمایه گذاری خود را در بخش آموزش شروع کنید و برای سوال های زیر پاسخ مناسبی پیدا کنید.

  • بلاکچین برای سازمان شما چه ارزش‌های بالقوه‌ی دارد ؟
  • تأثیر تکنولوژی بلاکچین بر صنعت شما چیست ؟
  • هم اکنون تکنولوژی بلاکچین، ، در کدام مرحله‌  از چرخه‌ی هایپ قرار دارد و مزایا و معایب آن چیست؟

تاریخچه‌ای اتریوم

در سال ۲۰۱۳ ویتالیک بوترین که در مجله بیت کوین کار می کرد، در یک مقاله سفید، ایده اتریوم را معرفی کرد. وی معتقد بود بیت‌کوین نقاط ضعفی دارد که باید رفع شود. سرانجام در ماه ژانویه سال ۲۰۱۴ به کمک چند توسعه دهنده، ایده خود را تکمیل کرد  و موفق شد در ماه آگوست سرمایه لازم برای پیاده سازی پروژه خود را تامین کند. یکی از ارزهای رمزنگاری شده ای که در شبکه اتریوم از آن استفاده میکنند اتر نام دارد.

جمع‌بندی نهایی: مراقب باشید اشتباه نکنید.

زمان رسیدن ارز رمزنگاری‌شده و بلاکچین به مرحله تکامل مشخص نیست و هیچکس به طور دقیق نمی تواند این زمان را پیش بینی کند. سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ سال هایی هستند که از سوی برخی از کارشناسان به عنوان سال تکامل بلاکچین معرفی شده اند. برخی دیگر نیز بلوغ کامل این تکنولوژی جدید را در سال ۲۰۲۵ پیش بینی کرده اند این نظریه منطقی تر است.

اینکه بلاکچین تکنولوژی ساختار شکن آینده است کاملا واضح و مشخص است. ممکن است با خود بگویید دیدگاه مردم و شرایط بازار مطلوب نیست، پروژهای سطح متوسط زیادی در بازار وجود دارد و مشکلات فنی نیز حل نشده رها شده اند.

اما باید این نکته را در نظر بگیرد که شرکت‌های سطح بالا همراه در حال حل مشکلات بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازند همچنین  پروژه‌ها و نوآوری‌های باکیفیت کم نیستند. اگر نگاه دقیق و عمیقی به تکنولوژی بلاکچین داشته باشید می توانید حرکت طبیعی آن را مطابق با چرخه‌ هایپ مشاهده کرده بنابراین در آینده به مرحله پذیرش جمعی و بلوغ کامل می رسد.

بیشتر یادبگیرید: آموزش ساخت کیف پول برای ارزهای دیجیتال (قدم به قدم و تصویری) btc.com

امیدواریم از این بخش استفاده کامل برده باشید،نظرات و تجربیات خود را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.