Ethereum (ETH)
$۲۲۰.۶۲
+۴.۳۳%
Bitcoin (BTC)
$۱۰,۰۵۹.۴۷
-۱.۲۶%
Litecoin (LTC)
$۷۷.۰۳
-۲.۱۲%
Dashcoin (DSH)
$۰.۰۲
Monero (XMR)
$۷۶.۱۱
-۲.۶۶%
Dogecoin (DOGE)
$۰.۰۰
-۳.۴۸%
Ripple (XRP)
$۰.۳۱
-۲.۷۷%

۲ روش مهم سرمایه‌گذاری موفق از وارن بافت

0 34

در این مطلب از سایت بازار کوین می خواهیم ۲ روش مهم سرمایه‌گذاری موفق از وارن بافت را برای شما ارائه کنیم، این طور به نظر می‌رسد که در هر هفته، یک استارتاپ جدید و پر زرق و برق خبر از عرضه کردن سهام اولیه (IPO) خود می‌دهد و باعث می­شود که ما وسوسه شویم و بخواهیم اقدامی در آن رابطه انجام دهیم. اما پرسش اینجا است که آیا خریداری کردن سهام از یک شرکت عمومی که به تازگی تاسیس شده، کار صحیحی است؟

به گزارش CNBC، مدیر عامل شرکت موفق برکشایر هاتاوی یعنی وارن بافت (Warren Buffet) که البته جزو ثروتمندترین اشخاص در جهان نیز محسوب می­شود،  برای انتخاب سرمایه گذاری­های خود، از روش­های پیچیده یا عجیب ‌و ‌غریبی استفاده نمی­کند. در واقع او تنها از چند دستور‌العمل پایدار و مشخص پیروی می­کند و این گونه، همه چیز را به شکلی بسیار ساده پیش می­برد.

او در مصاحبه‌ای که در برنامه اسکواک باکس (Squawk Box) در شبکه  CNBCبا بکی کوئیک (Becky Quick) داشت گفت:

« چیزهایی که بنیادین و اساسی هستند، دچار تغییر نخواهند شد. شما قرار نیست در ۵۰ یا ۱۰۰ سال دیگر چیزهای تازه­ای درباره سرمایه گذاری کشف کنید. »

بیشتر بدانید: پیشروی نظام سرمایه‌داری به سمت ارزهای دیجیتال

۲ روش مهم سرمایه‌گذاری موفق از وارن بافت

او که به جادوگر اوهاما مشهور است، برای این که انتخاب کند یک آیا کسب و کار ارزش لازم جهت سرمایه‌گذاری را دارا است یا خیر، از این دو شیوه بهره می­گیرد.

شرکت مورد نظر، ارزش بلند مدت داشته باشد

بافت، کسب و کارهایی را مورد انتخاب می­کند که تا چند دهه بعد نیز همچنان مزیت رقابتی داشته باشند. او فقط زمان حال را ملاک انتخاب خود قرار نمی‌دهد. او زمانی که در سال ۲۰۱۸ در برنامه کواکس حضور پیدا کرد گفت:

هیچ کس فقط به این خاطر که سال آینده قرار است باران ببارد، مزرعه‌ای را نمی­خرد. بلکه به این خاطر آن را خریداری می­کنند که معتقد هستند در یک بازه زمانی ۱۰ الی ۲۰ ساله، خریدن آن مزرعه یک سرمایه گذاری مناسب است.

شرکت مورد نظر، ارزش بلند مدت داشته باشد

به عنوان مثال، او در سال ۱۹۷۲ شرکت سیز کندیز (See’s Candies) را همراه چارلی مانگر (Charlie Munger)، که شریک قدیمی او است خرید و در سال ۱۹۸۸ هم با مبلغی بیشتر از ۱ میلیارد دلار، بر روی سهام شرکت کوکا کولا سرمایه‌ گذاری کرد. گفتنی است که سرمایه‌ گذاری بر روی هر دو مورد، انتخاب­های صحیحی بوده­اند و اکنون او صاحب آنها است.

بیشتر بدانید: سرمایه گذاران رمز ارزها:برنده بازارهای مالی چه کسانی هستند؟

بافت در سال ۱۹۹۶ خطاب به سهام‌داران نامه­ای نوشت و در آن اظهار داشت:

در سبد دارایی (پورتفولیو) خودتان، شرکت‌هایی را قرار دهید که درآمد کل آن‌ها و نیز ارزش بازارشان هر ساله افزایش پیدا می­کند. اگر قصد ندارید که یک سهام را به مدت ۱۰ سال نگه دارید، پس دیگر نباید به داشتن آن برای ۱۰ دقیقه هم فکر کنید.

او نحوه کارکرد کسب و کارها را متوجه می­شود

بافت هرگز برای چیزهایی که متوجه آنها نشود، پولی خرج نخواهد کرد. در ماه فوریه او در یک مصاحبه به کوئیک، مجری برنامه‌ی اسکواک این مطلب را گفت:

لازم است چگونگی ارزش گذاری بر یک کسب و کار را یاد بگیرید و بدانید کدام یک از آنها، در حیطه توانایی و دایره صلاحیت شما قرار می­گیرد و از آن، سر رشته‌ای دارید و در مقابل، چه کسب و کارهایی به درد شما نمی‌خورند و برایتان مناسب نیستند.

به آن علت که برای سرمایه ‌گذاران، این یک مسئله خیلی مهم و حیاتی محسوب می­شود که بتوانند کسب و کارهایی را که سهامشان را خریده­اند، با اطمینان مورد ارزیابی و برآورد قرار دهند.

بافت در سال ۱۹۹۶ در نامه سالانه­ای که برای سهام داران نوشته بود، این مطالب را بیان کرد که:

چیزی که یک سرمایه ‌گذار لازم دارد، توانایی در « ارزیابی درست کسب و کارهای انتخاب شده » است. به کلمه « انتخاب شده » توجه کنید. شما نمی­توانید در همه کسب و کارها تخصص داشته باشید.

تنها لازم است بتوانید شرکت­هایی را که در دایره تخصص شما هستند، ارزیابی و برآورد کنید. خیلی مهم نیست که اندازه و ابعاد این دایره چقدر باشد؛ با این حال، شناخت و دانستن مرزهای آن امری ضروری محسوب می­شود.

یادتان باشد که سرمایه‌ گذاری کردن در بازار سهام، همیشه ریسک به همراه دارد و برای خیلی از اشخاص، سرمایه‌ گذاری کردن در یک شرکت‌ خصوصی، انتخاب مناسبی نخواهد بود. لازم است پیش از تصمیم‌گیری‌های مهم، به مشورت با یک مشاور مالی قابل اعتماد بپردازید.

چیزی که بافت به خیلی از سرمایه‌گذاران پیشنهاد می­کند، صندوق‌های شاخص با ریسک کم است. از نظر او، این صندوق­ها این گونه هستند: «چیزی که همیشه کاملاً منطقی بوده و با عقل جور در می­آید»

دلیل علاقه بافت به صندوق‌های شاخص این است که برای سرمایه‌گذاری در آن‌ها حدس و گمانی وجود ندارد.

بیشتر بدانید: آغاز موج ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری بیت کوین (FOMO)!

او در سال ۲۰۱۷ هم در یکی از برنامه‌های شبکه CNBC اظهار کرده بود بود:

در این نوع از سرمایه‌گذاری، ترفند اصلی انتخاب یک شرکت مناسب نیست، بلکه در حقیقت خریدن سهام از تمام شرکت‌های بزرگ بر مبنای شاخصP500&S و البته انجام دادن این کار به صورت مداوم است.

جالب است که بدانید وارن بافت این گونه وصیت کرده است که بعد از مرگش، وکیل مالی‌ او ۹۰ درصد از تمام دارایی­های بافت را در S&P500 برای همسر او سرمایه ‌گذاری کند.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.