تفاوت پایگاه داده بلاکچین و سنتی در چیست؟

0 42
۷ min read

در این آموزش تفاوت پایگاه داده بلاکچین و پایگاه داده سنتی و مباحثی مربوط به مدیریت غیر متمرکز،تاریخچه اطلاعات سرعت ثبت اطلاعات،محرمانه بودن و… را به شما می آموزیم. باما همراه باشید

تفاوت های پایگاه داده سنتی با بلاکچین چیست؟

با وارد شدن بلاکچین به بازار جهانی خیلی از کاربردهای پایگاه داده های قدیمی به بیراهه کشیده شد. در این جا شما به برتری بلاکچین نسبت به پایگاه داده پی خواهید برد. ویژگی حافظه دار بودن، امن بودن بلاک چین و همین طور غیر متمرکز بودن آن باعث شده نسب به برتری داشته باشد. ولی سرعت کم آن یکی از ضعف های بلاکچین محسوب می شود. برای اینکه درک بهتری از این موضوع داشته باشید ول باید با مفهوم پایگاه داده بیشتر آشنا شوید.

پایگاه داده چیست؟

بانک اطلاعاتی یا همان پایگاه داده به مجموعه ای از اطلاعات می گویند که ساختار آنها به شکل منظم می باشد. این پایگاه های داده به شکل معمول در قالبی که برای دستگاه ها و کامپیوتر ها قابل خواندن باشند ارائه می گردند. در اصل می توان گفت که بلاکچین از بانک‌های اطلاعاتی ساخته شده است، ولی مزیت های آن نسبت به بانک های اطلاعاتی عادی به هیچ عنوان قابل مقایسه نمی باشد. هر بانک اطلاعاتی بلاکچین را بلاک می گویند.

مطالعه بیشتر: دفتر کل توزیع شده DLT چیست؟

پایگاه داده که در بلاکچین وجود دارند، تمامی سیستم ها مسئولیت حفظ، پردازش و امنیت ورودی آنها را دارند. همه ی گره ها با هم فعالیت می کنند تا مطمئن شوند به دلیل اینکه باید به یک نتیجه ی واحدی داشته باشند و امنیت شبکه را فراهم سازند.

تفاوت های پایگاه داده سنتی با بلاکچین چیست؟

بانک های اطلاعاتی که در تمام وب مورد استفاده قرار می گیرند از نوع شبکه ی کلاینت یا به اصطلاح سرور هستند. کلاینت با مجوزهایی که دارد، قادر است داده های ورودی در یک سرور را عوض کند. با عوض کردن ((مستر کپی)) هر موقع فردی با کامپیوتر خود به سرور وصل شود می تواند آخرین ورژن سرور را ببیند.

کاربرها می توانند به پایگاه داده را به شکل متمرکز مدیریت کنند. ولی در بلاک چین این چنین نیست. در بلاکچین هر ادمین مسئولیت حفظ، محاسبه و آپدیت داده های ورودی به پایگاه داده را دارد. تمامی نودها با همدیگر هماهنگ هستند تا بتوانند امنیت داخل شبکه را فراهم سازند.

برای درک بهتر پایگاه های داده به مثال زیر توجه داشته باشین

تا این قسمت از مطلب تقریبا به پاسخ سوال” تفاوت پایگاه داده بلاکچین و سنتی در چیست؟ ” رسیدیم ولی برای درک بهتر تصور کنید شما در سایتی می خواهید ثبت نام کنید و مشخصات خود را از جمله پسورد و نام کاربری وارد می کنید و گزینه ثبت نام را انتخاب می کنید. با اجرای این فرایند نام کاربری و پسورد شما در پایگاه داده ثبت می گردد و موقعی که می خواهید ورود اکانت خود شوید.

این اطلاعات در پایگاه های داده مورد بررسی قرار می گیرد و چنان چه درست باشند شما می توانید وارد پنل کاربری خود شوید، پایگاه های داده می توان گفت هر اطلاعاتی که برای یک برنامه احتیاج داشته باشند را در خود ثبت می کنند. مثل پسورد، جریمه های رانندگی ، نظارت سایت ها و غیره.

مطالعه: چگونگی تاثیر بلاکچین بر خدمات انتقال وجه

در حال حاضر که با اصطلاح پایگاه داده آشنا شده اید حالا در ادامه با تفاوت های پایگاه های داده با بلاکچین بیشتر آشنا می شوید.

برای مثال هر موقع که یک شخص در سایتی ثبت نام میکند، با اساس نوع حساب کاربری قادر است اطلاعات به خصوصی را در پایگاه های داده عوض کند. مثلا می تواند پسورد خود را تغییر دهد و این تغییرات در پایگاه داده هم رخ می دهد.

تصویر زیر مثالی از پایگاه های داده سنتی است.

پایگاه های داده سنتی و تفاوت آن با بلاکچین

تمامی پایگاه های داده در یک مکان به خصوصی ثبت به نام سرور قرار می گیرند. ولی مدیریت سرور و پایگاه های داده سنتی با عهده ی مدیران می باشد و هر موقع که تمایل داشته باشند می توانند همه ی آن را حذف کنند و یا تغییر دهند. مثلا حساب کاربری شما را در سایت پاک کنند.

پایگاه داده های بلاکچین

منظور از مدیریت غیر متمرکز پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده بلاک چینی به وسیله ی شخص و یا نهاد به خصوصی نمی تواند مدیریت شود و یا به آن دسترسی داشته باشد. به دلیل اینکه یک شبکه غیر متمرکز است. سیستم های کامپیوتر که با همدیگر شبکه ها را به وجود می آورند و این کامپیوترها هستند که شبکه را مدیریت می کنند. از این رو هیچکس قادر به تغییر در شبکه یا به شکلی می توان گفت قادر به هک تمامی کامپیوترهای شبکه را ندارد.

در پایگاه داده های عادی و متمرکز، شخص یا تیمی مدیریت آن را بر عهده دارند و این امکان برای آنها فراهم شده است که بتوانند هرگونه تغییری در اطلاعات بدهند.

مثلا توییتر که برای یک شبکه اجتماعی با حریم خصوصی شناخته شده است، دفعات بسیاری مورد حمله ی هکرها قرار گرفته است و یا به وسیله ی دولت ها بسیاری از توییت ها حذف می شود.

تصور کنید که چنان چه توییتر از بلاک چین بهره گیری کند هیچکس به جز خود شخص، نمی تواد توییتی را حذف و یا ویرایش کند حتی چنان چه مدیران توییتر تمایل داشته باشند توییتی را حذف کنند باز هم قادر به انجام این کار نخواهند بود.

بیشتر بدانید: مواردی که نباید با بلاکچین اشتباه گرفته شود

این اتفاق بسیار رخ داده که بانک ها و سایت های زیادی مورد هک و سرقت قرارگرفته اند و می توان گفت مقدار زیادی پول و اطلاعات را دزدیده اند. علت این اتفاق معلوم است.

غیر متمرکز در پایگاه داده بلاکچینی چیست؟

هکرها تنها با یک یا چند سرور سروکار دارند و تنها با هک آنها می توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند. ولی در بلاکچین هکرها با مقدار بسیاری از کامپیوترهای امنیتی رو به رو هستند و برای وارد شدن به شبکه می بایست حداقل نصف کامپیوترها را هک کنند که این کار شدنی نیست.

تاریخچه اطلاعات در پایگاه های داده

بسیاری از پایگاه های داده متمرکز ، تاریخچه اطلاعات تنها تا مدت زمان محدودی ثبت می شوند و احتمال دارد با کوچک ترین مشکل برای سرور تمامی اطلاعات حذف شود. یا اینکه شخصی با دسترسی به آنها تاریخچه ها را از بین ببرد، اما در بلاک چین این گونه نیست و پایگاه های داده بلاک چین می توانند تاریخچه و گزارشات را به شکل نامحدود غیرقابل تغییر ذخیره کنند.

این مزیت انقلابی در سیستم های ثبت گزارش به وجود آورده است. برای مثال در سیستم سوابق جرم بسیار کاربرد دارد. و در سیستم سوابق جرم بلاک چین به این شکل است که شخص با نفوذ و یا دولت نمی تواند سوابق جرم کسی را حذف کند و یا تغییر دهد.

سرعت ثبت اطلاعات در پایگاه داده بلاکچین

می توان گفت که بلاک چین در تراکنش ها و سیستم های ثبت گزارش خیلی بهتر عمل می کند، ولی سرعت آن اندکی پایین تر از پایگاه های داده است.

بیشتر بودن سیستم های کامپیوتر همواره به معنی قدرت پردازش شبکه نیست. طبیعت بلاک چین اینگونه است که همه ی سیستم ها در بررسی یک تراکنش یا یک گزارش نظر می دهند و این باعث طولانی تر شدن زمان می شود. البته این زمان برای ما طولانی نخواهد بود و این باعث نمی شود که ما از این فناوری استفاده نکنیم.

بیشتر بدانید:یک بار برای همیشه مفاهیم ارز دیجیتال را یاد بگیرید

محرمانه بودن

بیت کوین یک پایگاه داده کنترل نشده و غیر متمرکز به شمار می رود. و به این معنی است که هر فردی نمی تواند یک بلاک تازه ای را به زنجیره ارسال کند و یا یک بلاک را با استفاده از مجوزهایی که دارد از زنجیره فراخوانی کند. محرمانه بودن تراکنش ها و جز مهم ترین ویژگی بلاک چین است.

با مثالی از سیستم ثبت جرم بلاک چینی بیشتر با این موضوع آشنا می شود:

تصور کنید که در سیستم ثبت جرم معمولی شخصی که جرم را ثبت کرده مشخص است. این شخصی احتمال دارد در آینده به وسیله ی افرادی مورد تهدید قرار گیرد. و باید این را بگوییم که در سیستم بلاک چینی معلوم نیست که آن گزارش را چه کسی ذخیره کرده است.

امیدواریم پاسخ سوال” تفاوت پایگاه داده بلاکچین و سنتی در چیست؟ ” را دریافت کرده باشید اگر نظر یا تجربه ای در این زمینه دارید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

 

درباره این مطلب گفت و گو کنید

avatar
  اعلان  
اطلاع از