Ethereum (ETH)
$۲۱۹.۳۴
+۷.۳۴%
Bitcoin (BTC)
$۱۰,۲۳۳.۳۷
+۴.۱۵%
Litecoin (LTC)
$۷۵.۴۲
+۲.۹۳%
Dashcoin (DSH)
$۰.۰۲
Monero (XMR)
$۷۶.۰۴
+۳.۴۸%
Dogecoin (DOGE)
$۰.۰۰
+۴.۲۴%
Ripple (XRP)
$۰.۲۹

سه مشکل اساسی استفاده از بلاک چین

0 58

سه مشکل اساسی استفاده از بلاک چین : در حال حاضر فناوری بلاک چین در حوزه های مختلف بقدری پیشرفت کرده که توانسته دنیا را به تصرف بگیرد اما این فناوری هم مانند خیلی از چیزهای دیگر مشکلاتی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

سه مشکل استفاده از بلاکچین

معمولا سوابق به وسیله ی  نهاد های متمرکز نگهداری می شوند. فناوری دفتر کل توزیع شده یاDLT  یا همان به اصطلاح بلاک چین نمونه ی بهتری برای نگهداری و ثبت سوابق به شمار می رود. DlT  را می توان یک فناوری جدید و تازه خطاب کرد که می تواند مانند حسابداری دو طرفه در قرن ۱۴ ایتالیا، دنیا را برانگیزد. این فناوری توانایی تغییرات شگفتی در مجموعه سوابق معاملات مالی و مالکیت داده ها می تواند ایفا کند.

بلاک چین نیز نوعی دفتر کل توزیع شده به شمار می رود که توسط گروه هایی نوشته می شود که معمولا بدون نام هستند. توافق در بلاک چین نسبت به دیگر توافقات متفاوت است و باید دفتر کل را در دید عموم قرار داد تا توافق صورت پذیرد. این دفتر کل باید سه ویژگی داشته باشد:

  1. بتواند تمامی اطلاعات را به طور صحیح و دقیق ثبت کند.
  2. از نظر مالی مقرون به صرفه باشد.
  3. بدلیل قرار نگرفتن مرکز قدرت در یک جا، کاملا غیر متمرکز انجام شود.

ساتوشی ناکاموتو که همه او را به عنوان خالق بیت کوین می شناسیم، خلاصه ای از کتاب این دفترچه منتشر کرده است. اکثر خلاقیت ها و محور ها وقتی به عمل پیوستند که ناکاموتو در سال ۲۰۰۸، یک مقاله ابتدایی در عرصه ی بلاک چین را منتشر کرد که هدف آن را خارج کردن قدرت از دست دولت ها و تک محور بودن آن عنوان کرد.

بیشتر بدانید: بلاک چین در بیزینس و تغییرات در کسب و کار مدرن

متاسفانه این بینش ساده و خوشبینانه بلاک چین نسبت به دنیای غیر متمرکز، زیاد هم برای او بدون هزینه نبوده است. بلاک چین توانایی رفع سه نیاز اصلی را آن هم به طور همزمان ندارد. باید گفت غیر متمرکز بودن نقص هایی دارد که سه نقص اصلی آن:

  1. هدر رفت منابع
  2. مشکلات مقیاس پذیری
  3. ناکارآمدی شبکه

اکنون در ادامه به کاربرد های بلاک چین می پردازیم و بعد در باره ی تعادل میان صحت و هزینه و غیر متمرکز بودن آن صحبت هایی می کنیم.

کاربرد های فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین  تا به امروز بیش تر برای ثبت معاملات ارز های رمزنگاری شده مورد استفاده قرار می گرفت به خصوص بیت کوین. اما با کمی درنگ در می یابیم که کاربرد های بلاک چین بسیار گسترده تر از انجام معاملات این نوع ارز هاست.

 

به عنوان نمونه امروزه شرکت برای ردیابی ارسال و تحویل در میان زنجیره های تامین پیچیده، از فناوری بلاک چین استفاده می کنند. چون بلاک چین می تواند سوابق اعتباری مشتریان و نرخ فروشندگان برای واسطه هایی مانند آمازون و علی بابا که متمرکز هستند، در پلتفرم خود ذخیره کند.

بلاک چین در بازار های  مالی به عنوان دفتر کلی برای ردیابی وضعیت مالکیت سهام، انتقال وثیقه و پرداخت در بازار بین بانکی به شمار می رود. این کاربرد بلاک چین سبب شده تا حتی دولت هایی که استفاده از بلاک چین را محدود کرده اند، برای ثبت زمین ها از راه حل های وابسته به بلاک چین استفاده کنند.

مطالعه بیشتر: چگونگی تاثیر بلاک چین بر خدمات انتقال وجه

انگیزه ای برای داشتن صداقت و دوری از تقلب

برای این که به مشکلات و معضلات سه گانه ی بلاک چین پی ببریم ابتدا باید بدانیم که چرا بلاک چین های غیر متمرکز که بدون نام فعالیت می کنند، منابع محاسباتی را به هدر می دهند.  از مهم ترین معضلات بلاک چین همین هدر رفت منابع است. با فرض بر این که هر کسی از عموم می تواند در بلاک چین های عمومی بنویسد، باید الگوریتمی توافقی صورت پذیرد تا سابقه و پیشینه ای صحیح و دست نخورده و بدون کلاهبرداری از گزارش ها جمع آوری شود.

این گونه بود که ناکاموتو راه حل هوشمندانه ای برای رفع این مشکل یافت؛ او بیان کرد که نویسندگان بلاک چین باید برای ثبت سوابق، عملیات هزینه بری را پشت سر بگذارند و گزارش های بقیه افراد را تائید کنند.

این گونه شد که ماینر ها طبق رایج ترین الگوریتم های توافق، یعنی اثبات کار، باید مشکل محاسباتی را حل کنند تا بتوانند وارد بلاک چین شوند و مهر تائید را بر بلوک های قبلی بزنند؛ بنابراین توان ماینر ها در تائید و رای دادن محدود به منابع محاسباتی است و سیستم می تواند در حالت دموکراتیک باقی بماند؛ در نتیجه به رای و تائید ماینر ها نیاز است. الگوریتم اثبات کار در اینجا، اجازه ی ورود جدید را بدون نیاز به نهاد متمرکز صادر می کند.

ورودی می تواند تاثیر زیادی در چگونگی محرک های نویسندگان بگذارد. واسطه های سنتی بدلیل از بین نرفتن امتیاز های خود هرگز دست به تقلبی نمی زدند چرا که آن ها انتظار داشتند در آینده سودی نصیب آن ها شود.

واسطه های متمرکز تنها در صورتی انگیزه ی تقلب و اقدام به آن به سرشان می زند که دستکاری و تغییر دفتر کل، سود بیش تری به نسبت سود های از دست رفته ی آینده، نصیبشان کند. نویسندگان بلاک چین حق امتیازی ندارند چرا که ورودی آن ها به منزله ی کنار زدن پرداخت آن ها توسط افراد و گروه های ورودی است.

بلاک چین - انگیزه ای برای داشتن صداقت و دوری از تقلب

انگیزه های اثبات کار بدون تغییر و ثابت است؛ نویسندگان بلاک چین یقینا سودی را که از حمله علیه هزینه های نویسندگی بدست می آورد، بررسی و تحلیل می کند. چرا که هزینه ی نویسندگی بلاک چین به طور صادقانه پرداخت می شود.

به عنوان نمونه ماینر های ارز های رمز نگاری شده، هزینه اجرای حمله ای برای دستکاری پرداخت به نسبت مقداری که به صورت حقیقی قرار است پرداخت دوبرابر شود، مقایسه می کند؛ در نتیجه ورود مجانی نویسندگان دفتر کل با غیر متمرکز کردن، منجر به از بین رفتن منابع محاسباتی مالی می شود.

مقیاس پذیری بلاک چین هم با ورودی رایگان دچار مشکل می شود. اگر شرایطی پیش بیاید که کابر بلاک چینی نتواند به هیچ کدام از نهاد ها برای گزارش محتویات بلاک چینی اطمینان کند، باید بلاک چین را به طور کامل ذخیره کند. این ذخیره سازی هزینه هایی دارد که می تواند حتی بلاک چین هایی را که توان عملیاتی و بازده محدودی دارند را به سرعت دچار مشکل سازد.

به عنوان نمونه، بلاک چین بیت کوین که توانایی پردازش هفت معامله در هر ثانیه را دارد و از مرز ۲۵۰ گیگا بایت عبور کرده، همانطور که استفاده از آن بیش تر شود، غیر متمرکز نگه داشتن ان سخت تر و هزینه بر تر می شود.

یادگیری: مقدمه‌ای بر برنامه نویسی بلاکچین blockchain

رقابت انشعابی

نوع دیگری رقابت در بلاک چین ها وجود دارد که فراتر از ورود آزاد نویسندگان است.یکی از ویژگی های خاص و برجسته ی بلاک چین ها، توانایی شاخه بندی شدن آن هاست. اضافه کردن بلوک توسط زیرمجموعه های جامعه، برای تغییر قوانین بلاک چین، آزاد است مادامی که به قوانین احترام بگذارند. بی اعتباری بلوک های قبلی توسط کسانی صورت می گیرد که هنوز به قوانین جدید روی خوش نشان نداده و به قوانین قبلی پایبند هستند.

به همین خاطر بلاک چین به دو دسته تقسیم می شود:  زنجیره ای از بلوک ها برای افراد با قوانین جدید خواهد بود در عین حال که افردای که هنوز به قوانین قدیم پایبند هستند هم زنجیره ی خودشان را دارند. اگر بخواهیم برای آن مثال مناسبی ذکر کنیم، آن Bitcoin cash است. وقتی قسمتی از جامعه ی بیت کوین خواهان افزایش تبادلات و معاملات در ازای هر بلوک بود، Bitcoin cash به عنوان انشعابی از بلاک چین بیت کوین به وجود امد.

رقابت انشعابی - هارد فورک بیت کوین

این بخش از جامعه توانستند با شاخه سازی در بلاک چین، دفتر کل رقابتی بسازند. این نوع رقابت که رقابت انشعابی( fork (competision نامید می شود، ویژگی های خاصی را داراست: تمامی دیتا ها واطلاعات دفتر کل به دفتر کل جدیدی منتقل می شوند.

با این قابلیت انتقال اطلاعات، رقابت کاملی میان دفتر کل ها آغاز می شود. در مقابل هم کاربرانی که دفتر کل متمرکز دارند به دلیل صرفه ی اقتصادی نداشتن، به سمت دفتر کل رقابتی تغییر نمی دهند که همان اطلاعات را هم ندارد. اثرات شبکه سبب شده است که افراد در یک دفتر کل واحد به فعالیت بپردازند و این کار را برای دفتر های کل رقابتی سخت می کند.

با این که رقابت انشعابی توانسته است رقابت بین دفتر های کل را بهتر کند ولی مانند ورود آزاد نویسندگان، بدون مشکل نیست. رقابت انشعابی را می توان سومین مشکل بلاک چین دانست که سبب ناکار آمدی اثر شبکه ای می شود. بلاک چین های انشعابی به دلیل جابه جایی آسان بین شاخه ها، سبب بی ثباتی و ناهمانگی در مجموعه شده است.

اگر بلاک چین به چند شاخه تبدیل شود نمی تواند از اثرات شبکه ای به طور کامل استفاده کند. نمونه ی آن بیت کوین و اتریوم هستند که از بزرگ ترین ارز های رمز نگاری شده به شمار می روند و شاخه هایی را دارا بودند که درآن ها قسمت های مهم جامعه، بلاک چین اصلی را رها کرده اند.

مالکیت در برابر تصرف

معمولا این مسئله را درباره ی بلاک چین مطرح می کنند که می تواند مشکل ردیابی مالکیت در کشور های توسعه یافته و در حال توسعه را به طور کامل بر طرف کند. یکی از سطوح بلاک چین که معمولا دیده نمی شود این است که در انتقال مالکیت  کارایی خود را به خوبی و عالی نشان می دهد ولی برعکس در انتقال حق تصرف همیچ ضمانتی ارائه نمی دهد. به عنوان نمونه در بازار مسکن، فردی که سند به نام اوست مالک خانه تلقی می شود ولی خانه در اختیار کسی است که در آن سکونت گزیده است و این خود تناقضی آشکار است.

به همین دلیل خریدار سند خانه باید از این اطمینان حاصل کند که سند به نام اوست. بلاک چین ها توانسته اند تا جای زیادی تعهدات را به ثبت برساند. البته که این مسئله ای کاملا جداست که اگر افرادی به تعهدات خود عمل نکنند، مجازات می شوند.

با این که برقرای نظم برای کاربران دفتر کل توسط نویسندگان بلاک چین کاری سخت و دشوار است اما واسطه های متمرکز باید خودشان را با این موضوع وفق دهند. یقینا اگر واسطه ی متمرکزی نتواند تعهدات خود را به انجام برساند شهرتش خدشه دار می شود.

استفاده از بلاک چین - مالکیت در برابر تصرف

با این که سرانجام نرساندن تعهدات در برخی موارد استفاده از بلاک چین مثل ارزهای رمز گذاری شده، مشکلی را به دنبال ندارد اما ثابت کرده که در بسیاری از موارد مثل مسائل مالی توانسته مشکل ساز شود. به عنوان مثال تعهد اجرا در ثبت زمین و املاک لازم است.

دولت در سیستم هایی که مبتنی بر بلاک چین هستند در سراسر دنیا، از سوئد تا هند، بر لازم بودن اجرای تعهدات و رسیدن تصرف به خریدار تاکید و نظارت داند. همین مسئله که باید تعهدات به طور کامل اجرا شوند و دولت باید آن ها را پشتیبانی کند خود باعث از بین رفتن برخی از انشعاب های رقابتی می شود. شاید روزی مسیری کامل و خوب برای نهاد های معروف به وجود بیاید تا آن ها را در عین اجرای کامل تعهدات،سوابق را نیز به ثبت برساند.

نتیجه گیری

با توجه به مشکلات پیش امده برای بلاک چین می توان در عین برقرای تعادل، دفتر کل مناسبی طراحی و تدوین کرد. شایان ذکر است که دفتر های کل سنتی، به وسیله ی یک نهاد واحد مدیریت می شدند و از توانایی غیر متمرکز بودن بهره ای نمی بردند. نویسندگان دفتر های کل متمرکز به خاطر این که سود آینده و ارزش حق امتیاز آن ها ضایع نشود، گزارش های صادقانه ای را ارائه می دادند.

بلاک چین ها از دو راه هزینه های واسطه های متمرکز را حذف می کردند؛ با ورود آزاد نویسندگان و رقابت انشعابی. باید دانست که غیر متمرکز بودن به قیمت از دست رفتن بهره وری می انجامد. سود اوری آینده و ارزش حق امتیاز نویسندگان توسط ورود آزاد نویسندگان تهدید می شود و منجر به نابودی آن ها می گردانند. معیار اثبات کارتعیین کننده ی  ملاک صحت دفتر کل به حساب می آید.

رقابت انشعابی سبب آسان تر شدن رقابت بین دفتر های کل می شود؛  ولی در عین حال هم می تواند باعث بی ثباتی و نا همانگی و و ایجاد دفتر کل های زیادی شود. مهم تر از این باید دانست که  اجرای قانونی تعهدات توسط دولت برای عملکرد صحیح بلاک چین اگر لازم باشد، نمی توان به یک دفتر کل غیر متمرکز ایده آل دست یافت.

منبع weforum

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.