چگونه از هر سقوط بیت کوین درس بگیریم

0 60
۶ min read

از هر سقوط بیت کوین درس بگیریم :در این مطلب از سایت بازار بیت کوین می خواهیم در مورد اینکه از هر سقوط بیت کوین باید درس بگیریم توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. با بررسی فعالیت و تغییرات ارزهای دیجیتالی در چند وقت اخیر متوجه شدیم که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی در چند ماه اخیر با کاهش قیمت مواجه شده اند. در ادامه بررسی دلایل احتمالی کاهش قیمت بیت کوین، و تاثیرات آن بر بازار ارزها، واکنش بازار و اتفاقات دیگر مربوطه را مورد تحلیل قرار خواهیم داد.

چرا بیت کوین چند ماه اخیر سقوط کرده بود؟

نمی توان برای این سوال دلیل مشخصی پیدا کرد. دلایل مختلفی وجود دارد از جمله تمایل مردم برای خرید بیت کویت بدون توجه به روند افزایش قیمت بیت کوین و خرید بیت کوین حتی در بالاترین قیمت آن بدون در نظر گرفتن پیش بینی های قیمت آتی، باعث شده است تا قیمت بیت کوین کم شود. شاید اگر سرمایه گذاران پیش از خرید اقدام به بررسی و آنالیز ارز کنند به محض عبور قیمت بین کوین از یازده هزار دلار دیگر اقدام به خرید آن نمی کردند.

بیشتر بدانید: نحوه استفاده از استخر استخراج بیت کوین

با بالا رفتن قیمت بیت کوین و افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین با قیمت بالاتر، پس از مدتی هیچ فرد تازه کاری در این عرصه، بیت کوین نمی خرید، در نتیجه قیمت بیت کوین سقوط می کند.  این همان دلیل کاهش قیمت بیت کوین از نوزده هزار دلار به شانزده، سپس پانزده، بعد از آن سیزده، دوازده، ده، نه و بالاخره به هفت هزار دلار بود.

سقوط قیمت بیت کوین باعث شد بسیاری از منتقدین بدون هیچ ترسی شروع به کوبیدن آن کردند. با بیانیه های رسمی دولت مردان تا برداشت های اشتباه از این صحبت ها  باعث شد قیمت بیت کوین کاهش یابد.

چرا بقیه ارزهای دیجیتالی هم سقوط کردند؟

ارزهای دیجیتالی دیگر مانند آلت کوین (Altcoin)، به دنبال تبدیل شدن به بیت کوین یا اتریوم های دنیای آینده اند. این ارزها که هر کدام دارای بلاک چین مختص خود هستند، همراه با کاهش قیمت بیت کوین، سقوط کردند.دلیل این مسئله این است که بیت کوین به عنوان ارز مرجع آنها شناخته شده است. تقریبا تمام ارزهای دیجیتالی دیگر بر پایه بیت کوین مبادله می شوند.

چرا بقیه ارزهای دیجیتالی هم سقوط کردند؟

این بدان معنی است که افراد برای تبادل ارزهای دیگر، مجبور به خرید بیت کوین هستند. به همین خاطر وقتی قیمت بیت کوین کاهش پیدا می کند، عده ای سراسیمه اقدام به فروش سکه­ های خود می کنند، یا عده ای برای حفظ سرمایه شان، ارزهای دیگر خود را به بیت کوین تبدیل می کنند؛ در نتیجه با کاهش میزان تقاضای ارزهای دیجیتال دیگر به جز بیت کوییت، قیمت آنها نیز سقوط می کند.

اصلاح قیمت چیست؟

این بهترین کلمه ای است که می توان در بین سرمایه گذاران کارکشته بیت کوین استفاده شود. این سرمایه گذاران اغلب کسانی هستند که به واقع به بیت کوین باور دارند. در واقع اصلاح قیمت ساز و کاری ست که به هنگام افزایش ناگهانی یک کالا اتفاق بیفتد. افزایش قیمت معمولا هنگامی صورت می گیرد که افراد زیادی تمایل به خرید کالا را پیدا کنند. پس از رسیدن قیمت به یک مرز مشخص، هنگامی که خریداران تمایلی به خرید نداشته باشند، قیمت افت پیدا می کند. این کاهش قیمت دوباره تا زمانی ادامه پیدا می کند که پشتیبانی ها به حد معمول خود بازگردد.

واضح است که گمانه زنی های عجولانه و رفتن به سمت خرید در چنین قیمت هایی، سقوط قیمت آن کالا را نیز به دنبال خواهد داشت چرا که این قیمت ها برای کالا کاذب هستند. پس از پایان هایپ ها، قیمت ها به مقدار معمول خود بر خواهد گشت که این اتفاق با عنوان اصلاح قیمت یاد می شود.

اصلاح قیمت باعث فروش های استرسی خواهد شد که این فروش ها توسط سرمایه گذاران تازه وارد انجام می شود. در این مرحله سرمایه گذار با ترس و واهمه مواجه می شود که موجب فروش کالاهای خود می شود. با ادامه روند، فروش بیش از اندازه کالا را داریم. هنگامی که چنین وضعیتی به وجود می آید بهترین زمان برای خرید محسوب می شود. از همین رو پس از هر اصلاح قیمت موفق، افزایش قیمت را پیش رو داریم.

سلسله اتفاقاتی که موجب کاهش قیمت شدند:

با کم شدن قیمت کالا، اتفاقات منفی دیگر نیز شروع به رخ دادن کردند که این اتفاقات منجر به کاهش بیشتر قیمت کالاها نیز شدند. اتفاقاتی مثل اخبار دروغین و تفاسیر غیر واقعی و … ادامه به چندی از این اتفاقات اشاره خواهیم کرد.

سلسله اتفاقاتی که موجب کاهش قیمت شدند

بیشتر بدانید: بانک ها در رابطه با بیت کوین و بیت کوین کش چه می کنند؟

  • تفسیرهای اشتباه در مورد صحبت ‌های مقامات هندی درباره قانون‌ گذاری ‌ها پیرامون ارزهای دیجیتال
  • ممنوعیت خرید ارزهای دیجیتال توسط کارت ‌های بزرگ‌ترین بانک بریتانیا
  • چین به‌منظور جلوگیری از ریسک‌های احتمالی، فعالیت تمامی صرافی‌های خارجی را ممنوع کرد
  • جی پی مورگان، خرید ارزهای دیجیتال به‌وسیله کارت‌های خود را ممنوع کرد
  • فورک های جدید بیت کوین در سال ۲۰۱۸

وضعیت چگونه بهتر خواهد شد؟

مانند هایپ ­ها، این اتفاقات بد هم نیز تا ابد ادامه پیدا نخواهند کرد. مدیران صندوق ها و آنالیزورهایشان، افرادی که بر اساس الگوهای ویژه، فرمول های ریاضی یا اصول پایه ای سرمایه گذاری می کنند. از طریق محاسبه قیمت درست بر اساس این فاکتور ها سرمایه گذاری خود را انجام می دهند. در چنین حمایتی، با وجود تقاضای مناسب، قیمت نیز در وضعیت مناسبی قرار دارد.

بیشتر بدانید: بیت کوین نهمین ارز بزرگ دنیا

با رسیدن به چنین قیمتی، کالا و به طبع آن سرمایه گذار تغییر پیدا می کند. در این زمان پای تحلیل ها و حدس و گمان ها به میان خواهد آمد و البته این اتفاقات توسط وال ها سرعت بخشیده می شود.

آیا آلت کوین ها نیز همراه بیت کوین رشد می کنند؟

در پاسخ به این سوال چندین احتمال وجود دارد.

اگر قیمت بیت کوین به طور ثابت افزایش پیدا کند، افزایش رشد این ارزها را به طبع آن به همراه خواهیم داشت. چرا که ثابت بودن قیمت بیت کوین باعث جذب سرمایه گذاران بیشتر به سمت خود می شود. زیرا این سرمایه گذاران به دنبال پیدا کردن پروژه های سود آور هستند که بر پایه بلاک چین کار کنند. به همین خاطر طی این روند تقاضا برای آلت کوین افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر بیت کوین با رشد بسیار سریعی مواجه شود، آن دسته از سرمایه گذارانی که آلت کوین های خود را در قیمت بالایی خریداری کرده اند، ارزهای دیگر خود را می فروشند و بجای آن بیت کوین خریداری می کنند. در چنین وضعیتی قیمت آلت کوین ها پایین می آید. نمونه چنین اتفاق در ماه نوامبر بود که با رشد بیت کوین از ۷ هزار به ۱۹ هزار مواجه شدیم.

در دیگر شرایط، اگر افزایش معقول بیت کوین را داشته باشیم، قیمت آلت کوین ها نیز افزایش خواهد یافت. با ثابت شدن این قیمت، افراد به منظور بالا بردن سودشان، اقدام به خرید آلت کوین خواهند کرد. در اینجا  با افزایش تقاضای آلت کوین، قیمت آن افزایش پیدا می کند.

با توجه به شرایط بازار، رخ دادن هر کدام این شرایط گفته شده امکان پذیر است. در این وضعیت، افراد می بایست با هوشیاری اخبار را پیگیری نموده و بر اساس آن اقدام به تصمیم درست نمایند.

بیشتر بدانید: تحلیلی بر روند بازار بیت کوین: قیمت بیت کوین درگذشته، حال و آینده

درباره این مطلب گفت و گو کنید

avatar
  اعلان  
اطلاع از