Ethereum (ETH)
$۲۱۹.۳۴
+۷.۳۴%
Bitcoin (BTC)
$۱۰,۲۳۳.۳۷
+۴.۱۵%
Litecoin (LTC)
$۷۵.۴۲
+۲.۹۳%
Dashcoin (DSH)
$۰.۰۲
Monero (XMR)
$۷۶.۰۴
+۳.۴۸%
Dogecoin (DOGE)
$۰.۰۰
+۴.۲۴%
Ripple (XRP)
$۰.۲۹

سرمایه گذاران رمز ارزها:برنده بازارهای مالی چه کسانی هستند؟

0 31

با بررسی سابقه بازار های مالی در می یابیم که نهاد های بزرگ و پرنفوذ و دارای قدرت و ثروت توانسته اند با اراده و اختیار خود بازار های مالی را جابه جا کنند. در موارد بسیاری، بانک ها و موسسات مالی بزرگ جریان دهنده ی بازار ها به سمت و سو های مختلف بوده اند و به نوعی در پشت صحنه بازار را کنترل می کنند و مردم هم به عنوان سرمایه گذاران کوچک به شمار می ایند که باید بسیار مراقب سرمایه خود باشند تا بتوانند هماهنگ با بازار حرکت کنند تا بتوانند سود مناسبی بدست آورند. یقینا بازار ارز های دیجیتال از این قضایا مستثنی نیست. به این سوال میرسیم که برنده واقعی بازار های مالی چه کسانی هستند؟

برنده واقعی بازار های مالی چه کسانی هستند؟

خلاقیت و ایده های نو  و همچنین حرکت های ناگهانی بازار کریپتو ها سبب شده تا بسیاری از نهاد های بزرگ مالی تصمیم به ورود به این بازار ها بگیرند و مقداری از سرمایه خود را به آن تزریق کنند تا هم در سود آن شریک شوند و هم از رقیبان خود باز نمانند اما با این حال چه کسی حاضر است سرمایه خود را وارد همچین بازاری با ریسک بالا کند؟

کدام اقتصاد دان و سرمایه گذار و افراد ثروتمند حاضرند بیت کوین را با قیمت ده هزار دلار خریداری کنند؟ آیا گوگل، مایکروسافت و توئیتر حاضرند بر روی بیت کوین هشت هزار دلاری سرمایه گذاری کنند؟

آیا هماهنگی و اتحاد بین کمپانی های بزرگ اینترنتی در جهت ممنوعیت تبلیغات کریپتو ها سبب نشده است که قیمت آن ها پایین بیاید و ورود ایمن تری به این بازار صورت پذیرد؟

باید این گونه توصیف کرد که بازار های مالی مانند دو روی یک سکه به حساب می آیند که ممکن است شما یا در سود ان شریک شوید و یا متضرر شوید. این سود که به عده ای قلیل می رسد از ضرر افراد زیادی آمده است. بازار ها همیشه این گونه بوده اند که حرکت تند ان ها در جهت صعودی ناگهان سرمایه گذاران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. حربه ای که مردم عادی همیشه فریب آن را می خورند.

مثال واضح ان در ان زمینه مربوط به سال گذشته است که افراد زیادی اقدام به خرید بیت کوین هایی به قیمت ده هزار دلار کردند و فارغ از این که این قیمت هنوز هم رشد می کنند و آن ها می توانند سود عظیمی از آن به چنگ اورند.

اما ناگهان بازار به اشباع می رسد و برخلاف آن چه انتظار می رفت روند نزولی آغاز شد و این روند ۸ ماه است که همچنان طی می شود و ادامه می یابد و افراد زیادی که مانع از فروش دارایی های خود در اوج بودند، به شدت متضرر شدند. آیا این روند نزولی همچنان طی می شود؟ چه زمانی حرکت صعودی آن اغاز می شود؟

بیشتر بدانید:پیشروی نظام سرمایه‌داری به سمت ارزهای دیجیتال

تجربه نشان داده که هرگاه خریداران با قیمت های بالا وارد این بازار شده اند و تحت تاثیر جو روانی آن بازار و اخبار متاثر کننده آن قرار گرفته اند، به سرعت اقدام به فروش و خروج از بازار می گیرند و همین امر باعث کاهش قیمت ها می شود و هنگامی که کاهش قیمت به عدد مناسبی می رسد، نوبت به ورود بزرگان و سرمایه گذاران کلان می رسد که با مجموعه اقداماتی کاملا منظم و برنامه ریزی شده، اقدام به خرید بخش زیادی از بازار می کنند و بازار را در جهت صعود پیش می برند.

مردم و عموم و سرمایه گذاران خرد باید بدانند که برا بدست آوردن سود تنها باید به بخشی از این حرکت بزرگ بسنده کنند و اگر از ابتدا تا انتهای این موج بزرگ پیش روند ممکن است تمامی سرمایه شان به خطر بیفتد.

خطاب به سرمایه گذاران رمز ارزها: آن ها می خواهند شما را فریب بدهند.

ویژگی بارز دنیای امروز ما تغییر در هر لحظه ی آن است. همچنان که زمان می گذرد می بینیم که تاریخ مدام تکرار می شود و بسیاری از اتفاقاتی که افتاده اند، دوباره رخ می دهند اما به شکلی دیگر و رنگ و بویی دیگر. کاش ما بتوانیم خطاهایی را که پیشینیان ما مرتکب شده اند را، تکرار نکنیم.

جرالد مکرینی در شخصیت جورج هرست - سریال deadwood
جرالد مکرینی در شخصیت جورج هرست – سریال deadwood

در گذشته فردی ثروتمند به نام جورج هرست (George Hearst) زندگی می کرد که سه رگه از بزرگ ترین معادن طلای آمریکا را در اختیار داشت. البته او برای بدست آوردن این معادن زحمت زیادی نکشیده بود و با زد و بند های فراوان و فریب دادن دیگران توانسته بود ثروت عظیمی به چنگ آورد و این معادن را خریداری کند.

یکی از مهم ترین فکر های او خرید دفتر های روزنامه های محلی بود. او به وسیله ی این روزنامه ها و نشر اخبار جعلی، مهاجرانی را که در آمریکا زمین هایی داشتند، به راحتی فریب می داد و زمین های آن ها را با قیمت بسیار پایینی خریداری می کرد.

هرست تا جایی پیش رفت که در روزنامه ها می نوشت دولت در حال سقوط است و می خواهد زمین های شما را مصادره کند و این گونه مردم بیچاره را وحشت زده می کرد. این وحشت و ترس به سرعت در شهر می پیچید و مردم از ترس و نبود چاره، زمین هایشان را با قیمت کم به هرست می فروختند. همه ی این اتفاقات در حالی می افتاد که اصلا چنین نبود و دولت هیچ تهدیدی برای مردم مهاجر نداشت.

مطالعه بیشتر: پنج ارز دیحیتالی که ارزش سرمایه گذاری تا سال ۲۰۲۰ را دارند

شایعاتی که هرست به خورد مردم بدبخت داده بود، ثروت بی کرانی را نصیب او کرد و معدن طلا هرست به نام Homestake که در داکوتای جنوبی به عنوان بزرگ ترین تولید کننده ی طلا در تاریخ آمریکا شناخته می شود، در طول سال های ۱۸۷۶ تا ۲۰۰۲، به اندازه ی ۴۳،۹۰۰،۰۰۰ اونس طلا از آن استخراج شد. ارزش این مقدار طلا با برآورد امروزی نزدیک به ۵۵ میلیارد دلار است.

حکایت سرمایه گذاران رمز ارزها

با نگاهی به تقویم از ابتدای امسال تا کنون روزی نیست که اخباری منتشر نشود در زمینه ی مبارزه ی دولت با ارزهای دیجیتال و تحقیقات پرهزینه و مستمر و تلاش های کمیسیون بورس و اوراق بهادر برای قانونگذاری ارز های دیجیتال.

همه ی این چالش ها و مشکلات در حالی است که بانک های سرمایه گذاری به این حوزه جلب شده اند و به سرمایه گذاری در آن علاقه مند؛ آیا علاقه ای که این نهاد های پولی سنتی به ارز های دیجیتال و سرمایه گذاری در آن دارند، سبب رشد بازار ارز نخواهد شد؟

خطاب به سرمایه گذاران رمز ارزها: آن ها می خواهند شما را فریب بدهند.

جیمی دیمون (مدیر عامل بانک جی پی مورگان) از ارز های دیجیتال بد می گوید اما میز معاملات او در لندن شروع به خریداری ارز دیجیتال کرده است. آیا چنین تناقضی عجیب نیست؟ چه دلیلی وجود دارد که او مردم را نسبت به خرید ارز های دیجیتال بترساند اما خودش ارز دیجیتال خریداری کند؟ شاید این استراتژی جورج هرست دارد کار می کند.

بعد از اولین کاهش قیمت ارز های دیجیتال در سال ۲۰۱۸، بانک مرکزی لهستان متهم شد که افرادی مانند مارسین دوبیل (Marcin Dubiel ) را که از کاربران معروف یوتیوب است، اجیر کرده که نسبت به ارز های دیجیتال تبلیغات منفی کند.

اما چرا؟ کاملا این اقدام هوشیارانه و مشخص است. آن ها نمی خواهد ارز دیجیتال را با این قیمت بسیار بالا خریداری کنند و با این اقدام شروع به پایین آوردن ارزش این ارز ها می کنند تا قیمت آن به عدد دلخواهشان برسد سپس سهم عظیمی از ان را خریداری می کنند چون برخلاف من و شما، آن ها راهش را بلدند.

با کمی دقت استراتژی جورج هرست را به طور واضح در این اقدامات می بینیم.

آن سرمایه گذاری را که درست بعد از پایین آمدن ارزش بازار ارز شروع به خریدن بیت کوین ها به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار کرد، به یاد دارید؟ چرا او سعی کرد ناشناس و مخفی باقی بماند؟ چرا که احتمالا حرف و عملش با هم یکی نبوده است.

اگر به رسانه ها نگاهی بیاندازیم، مملو از اخبار منفی نسبت به ارز دیجیتال است اما واقعیت چیز دیگری می گوید. در واقع پای افراد پر نفوذی در میان است. بانک‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های مالی کلان و سرمایه‌گذاران بزرگ همه به نوعی دارند به ارز های دیجیتال علاقه نشان می دهند اما با این حال قیمت ها همچنان روند نزولی دارند.

همه ی این اقدامات دست به دست هم می دهند تا دارنده ی بیت کوین نسبت به سرمایه گذاری خود احساس خطر کند و بخواهد ان را بفروشد این روند به صورت ابتدا کاهش قیمت در بازار شروع می شود و سپس بازیگران بزرگ وارد صحنه می شوند و همه ی آن ها را با قیمت اندک می خرند و این کار را آنقدر ادامه می دهند تا مردم دریابند که نباید ارز های خود را بفروشند.

به شواهد توجه کنید

در چند ماه گذشته تغییرات بسیار مهمی در فضای ارز های دیجیتال رخ داده که به ما نشان می دهد، در مسیر درست داریم قدم بر می داریم بنابراین به شایعات توجه نکنید و به رویداد ها بنگیرید.

خطاب به سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال: آن‌ها می‌خواهند شما را فریب بدهند

بلومبرگ صندوق شاخص (BCGI) Galaxy Crypto Index را راه‌اندازی می‌کند. این صندوق بخشی از شرکت Galaxy Digital Capital Management متعلق به مایکل نووگراتز (Michael Novogratz)، سرمایه‌گذار و مدیر مالی مشهور وال‌استریت است. خودِ بلومبرگ مالک و مدیر صندوق شاخص خواهد بود.

بیشتر بدانید: صندوق ملی سرمایه گذاری بلاکچین برای چه تاسیس شد؟

فیس‌بوک نیز اوان چِنگ (Evan Cheng) را به‌عنوان سرپرست ارشد تیم بلاک چین این پلتفرم استخدام کرد.

کوین بیس (Coinbase) بخش خدمات قانونی و امنیتی را برای نهادهای سرمایه‌گذاری بزرگ با خرید سهام به مبلغ حداقل ۱۰ میلیون دلار راه‌اندازی می‌کند.

مؤسسه‌ی مالی گلدمن ساکس (Goldman Sachs) گفت تصمیم دارد یک میز معاملاتی به ارزهای دیجیتال اختصاص دهد.

جورج سوروس (George Soros) سرمایه‌گذار میلیاردر، در حال خریداری ارزهای دیجیتال است.

اندریسن هورویتس (Andreessen Horowitz) مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار در صندوق ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کند.

شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر خانواده‌ی راکفلر، گفته است که قصد دارند در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند.

نیروگاه ساسکوهانا (Susquehanna)، در حال حاضر معادل میلیون‌ها دلار بیت کوین برای مشتریان ثروتمندش معامله می‌کند.

بلک راک (BlackRock) مدیر بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در جهان، اعلام کرد علاقه دارد درباره‌ی این حوزه تحقیقاتی انجام دهد و به‌احتمال زیاد وارد بازار ارز دیجیتال شود.

طوری عمل کنید که بعد ها پشیمان نشوید

سرمایه گذاری به گونه ایست که باید برخلاف چیزی که تصور می کنیم درست است، عمل کنیم. به عنوان نمونه وقتی که بازاری در اوج ارزش خود قرار دارد و همه چیز دارد طبق روال و صعودی پیش می رود، به فکر فروش نمی افتیم در حالی که داریم بهترین زمان را برای فروش از دست می دهیم. در مقابل هم وقتی بازار بلافاصله بعد از اوج، نزول پیدا می کند، اصلا زمان مناسبی برای فروش نیست بلکه بهترین زمان برای خرید است.

سرمایه گذاران رمز ارزها:برنده بازارهای مالی چه کسانی هستند؟

بیایید برای بررسی بهتر این موضوع به سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ باز گردیم یعنی زمانی که قیمت مسکن و املاک به شدت افت کرده بود. در آن زمان هیچ کس در صدد خرید خانه ای نبود و بیش تر مردم از این موضوع به نوعی وحشت زده بودند حال با این که بسیاری از سرمایه گذاران باهوش از این فرصت استفاده کرده و صدها و شاید هزاران خانه خریدند.

مطالعه بیشتر: بلاک چین در بیزینس و تغییرات در کسب و کار مدرن

درست همین اتفاق هم در دوره ی حباب دات کام هم تکرار شد. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ هیچکس حتی پیشگامان صنایع، از چند متری شرکت های فناوری عبور نمی کردند. رسانه ها هم با استفاده از همان حربه شروع به فریب کردند و در دل مشتریان ترس و دلهره ریختند حال آن که بعضی ها با خرید آن ها در نهایت به سود کلانی دست یافتند.

عاقلانه ترین کار کدام است؟

برای سرمایه گذاری شما باید از سرمایه گذاران باهوش پیروی کنید و ببینید که آن ها پول هایشان را کجا سرمایه گذاری می کنند. برای این کار شما نباید به حرف های ان ها در رسانه ها توجهی کنید بلکه باید عملکردشان را زیر نظر بگیرید. هر موقع دیدید که نهاد های مالی معتبر و سرمایه گذاران بزرگ بر روی چیزی دست گذاشته و هزینه می کنند، بدانید اتفاق مهمی در شرف وقوع است و تغییرات مهمی در پی است.

این افراد نه تنها روی دارایی های دیجیتال، بلکه روی افراد باهوش که قرار است بعد ها نسلی را بگردانند هم سرمایه گذاری می کنند تا در آینده هم روی این فضا تسلط کافی داشته باشند.

نگذارید استراتژی جورج هرست شما را فریب بدهد به اتفاقات مهم توجه کنید و ببنید سرمایه گذاران و نهاد ها در صحنه چه می کنند. از این موضوع مطمئن باشید که ان ها منتظر فرصتی هستند که شما دارایی هایتان را بفروشید تا آن ها در فرصتی مناسب که قیمت مساعد است اقدام به خرید آن بکنند.

منبع hackernoon

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.