Ethereum (ETH)
$۲۲۰.۶۲
+۴.۳۳%
Bitcoin (BTC)
$۱۰,۰۵۹.۴۷
-۱.۲۶%
Litecoin (LTC)
$۷۷.۰۳
-۲.۱۲%
Dashcoin (DSH)
$۰.۰۲
Monero (XMR)
$۷۶.۱۱
-۲.۶۶%
Dogecoin (DOGE)
$۰.۰۰
-۳.۴۸%
Ripple (XRP)
$۰.۳۱
-۲.۷۷%

وسیع ترین و مخرب ترین هک هایی که در تاریخ ارز دیجیتال رخ داده است

0 39

وسیع ترین و مخرب ترین هک هایی که در تاریخ ارز دیجیتال رخ داده است : انفجار کریپتو که در سال ۲۰۱۷ رخ داد سرمایه گذاران و تردیدرهای جدید را وارد این بازار مدرن کرد اما در عوض توجه هکرها را نیز به این موضوع جلب کرد.

در این مقاله سعی می کنیم شما را با وسیع ترین و مخرب ترین هک هایی که در تاریخ ارز دیجیتال رخ داده آشنا کنیم تا آنها را هشدارهایی بدانید که برای انجام هر گونه اقدامات امنیتی ممکن چنین هک هایی وجود دارد.

بیت فینکس bitfinex

شرکت بیتفینکس از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال در جهان است و حدودا ۲ میلیون کاربر را توانسته جذب کند و تراکنش های روزانه این صرافی به میلیاردها دلار میرسد اما این شرکت در آگوست سال ۲۰۱۶ توسط یک هکر ناشناس هک شد و ۱۲۰۰۰۰ بیت کوین دزدیده شد.

این هک دومین هک بزرگی بود که تا آن زمان رخ داده بود.طبق برآوردهایی که انجام شد تخمین زدند که این مبلغ در آن زمان حدود ۷۲ میلیون دلار بوده است.البته اگر این مقدار را به نرخ امروزی حساب کنیم مقدار آن بر حسب دلار بیشتر هم میشود.

بیت فینکس : وسیع ترین و مخرب ترین هک های ارز دیجیتال

دلیل رخ دادن این هک این بود که این شرکت از کیف پول های چند امضایی استفاده میکرد که ۱۲ ماه قبل از بروز این فاجعه معرفی شده بودند.در واقع هدف استفاده از این کیف ها بهبود امنیت وجوه بود اما به علت مشکلی که در کدگذاری آنها وجود داشت این هک رخ داد.

بیتفینکس میبایست از جنبه تئوری ۲ کلید را نگهداری میکرد یکی از آنها متعلق به bitgo و دیگری مربوط به تراکنش ها بود و هر طرف می بایست به طور مستقل کلیدهای خود را به کار ببرند.

در این میان bitgo فقط به کپی آنچه bitfinex انجام میداد اقدام کرد وقتی هکرها به سرور bitfinex دست یافتند قادر شدند به کیف پولها نیز دسترسی یابند.این هک توانست به افت بیست درصدی بیت کوین منجر شود.

DAO:

هکرها معمولا وجوه بیت کوینی را در نظر میگیرند اما این به این معنا نیست که هیچ ابزار کوینی از دست هکرها در امان است.

بزرگترین ابزار کوین یعنی اتر نیز هک شد.در آن زمان بر روی بلاک چین اتریوم،قرارداد هوشمند DAO در حال اجرا شدن بود و به مثابه صندوق های سرمایه گذاری عمل میکرد.این امر خریدارهای کوین را که در مرحله جمع آوری وجوه در DAO بودند قادر میساخت تا در مورد شرکت تبادل نظر کنند و رای گیری کنند که باید وجه هایی که سرمایه گذاری کرده اند را بگیرند.

ICO تا آن زمان توانسته بود ۱۵۰ میلیون دلار جمع آوری کند که این مبلغ بزرگترین فروش توکنی تا آن زمان بود.۱۴ درصد از تمام اترهایی که در حال گردش بود تعلق به DAO داشت.

در ژوئن سال ۲۰۱۶ شکافی که در مرزهای DAO ایجاد شد هکرها را قادر ساخت تا با ایجاد یک child DAO هک را انجام دهند.عملکرد این هک به این گونه بود که با استفاده از یک روزنه برای اجرا کردن یک راهکار برگشتی در درخواست های برگشتی بود که باعث شد DAO به دادن هر چه بیشتر اتر برای همان مقدار توکن DAO ادامه دهد.

این هک ۵۰ میلیون دلار به این شرکت ضرر وارد کرد. این هک در ارزهای دیجیتال سبب فورک بلاک چین اتریوم شد و پی آمد آن ایجاد یک اتریوم کلاسیک بود که همان نسخه قدیمی بلاک چین بود و اتریوم هم نسخه جدید آن بود.

کوین چک COINCHECK:

یک صرافی در توکیوی ژاپن بود که در ژانویه ۲۰۱۸ به علت نقص امنیتی که داشت،دچارهک شد و کسانی که نم NEM داشتند را دچار مشکل کرد.این هک در ابعاد وسیع تر از هک در BITFINEX بود و توانست دومین هک در تاریخ ارز دیجیتال محسوب شود و۵۰۰ میلیون کوین نم دزدیده شد که ارزش این نرخ در آن زمان ۵۵۰ میلیون دلار بود.

بعد از فراگیر شدن این خبرقیمت کوین ۲۰ درصد افت کرد،مقداری که دزدیده شد تقریبا ۵ درصد کل مقدار نم بود.این هکر که هیچگاه شناخته نشد توانست ۸ ساعت در شبکه بماند و در این زمان اقدام به بردن وجوه و فرستادن آنها به ۱۱ اکانت جداگانه کند.

این اکانت هم اکنون جزء اکانت های دزدی به شمار میرود.طی این هک ۲۶۰۰۰۰مشتری ضرر کردند که شرکت اعلام کرد ضرر این افراد را از جیب خود پرداخت خواهد کرد و به هر کدام از این افراد ۸۸.۵۴۹ ین به ازای هر کوین نم پرداخت خواهد کرد.

نایس هش(NiceHash):

یک بازار کرایه ای بود که وظیفه استخراج ارز دیجیتال را بر عهده داشت و در کشور اسلوونی بود و در ماه دسامبر هک شد و تخمین زده شد که در آن کیف پولی که هک شده حدود ۴۷۳۶.۴۲ بیت کوین بود .مبلغ تخمینی در آن زمان حدود ۷۰ میلیون دلار بود البته هنوز هم به طور دقیق مشخص نشده است که چه مقدار دقیقا از این پلت فرم برداشته شده است.

مدیر عامل این پلتفرم Marko Kabal بعد از این هک از نقش خود استعفا داد ولی این پلتفرم مجددا در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۷ راه اندازی شد لیکن با توجه به ضرری که NICEHASH متقبل شد توانست دوباره به خوبی از سر گرفته شود و پایگاه های کاربری خود را سرپا نگه دارد.

این شرکت نیز اعلام کرد افرادی که در این هک دچار ضرر شده اند پولشان را به آنها برخواهد گرداند.

« بسیار شادمانیم از اعلام کردن این خبر که هم اکنون توانایی نگهداری وجوه لازم برای احیا موجودی برخی از سرمایه گذاران بین المللی فراهم شده است. از این رو تا تاریخ ۳۱ ژانویه سال ۲۰۱۸ موجودی های قدیمی احیا می شوند. این زمان لازم است تا اطمینان حاصل کنیم که تمامی مراحل قانونی به درستی انجام شده اند. خواهشمنیدیم تا سپری شدن تمامی مراحل قانونی منتشر بمانید.»

MT.GOX:

ام تی گاکس : وسیع ترین و مخرب ترین هک های ارز دیجیتال

این حادثه یکی از بزرگترین و مشهورترین هک هایی بود که در تاریخ صرافی های کریپتو رخ دادکه خسارت و زیان های فراوانی را برجای گذاشت و توانست بیش از ۷۰ درصد همه ی تراکنش های بیت کوین را تحت سلطه بگیرد.

در سال ۲۰۱۱ هکر توانست یکی از کامپیوترهای بازرسان این شرکت را هک کند و توانست به صرافی دست پیدا کند و توانست ارزش بیت کوین را یک سنت دگرگون کند و باعث یک تقاضای خرید بزرگ شد و فروش گسترده ای رخ داد.

در فوریه سال ۲۰۱۴ معلوم گردید که ۸۵۰۰۰۰ بیت کوین در طول ۳ سال بیرون کشیده شده است که ۷۵۰۰۰۰ تای آن از کیف پول MT.GOX بوده. البته تراکنش های این مورد را به گونه ای تغییر دادند که طوری به نظر رسد که تراکنش هرگز رخ نداده است. بعد از این هک تاریخی برآورد شد که بیت کوین یک افت قیمت ۳۶ درصد داشته است.

مطالعه بیشتر:حمله هکرهای روسی به اکسچنج ها ی ارز دیجیتال

کلام آخر

هدف ما این از این مقاله این است که یادآور شویم باید از جانب تریدهایی که کرپتورهای خود را در کیف پول های صرافی میگذارند محتاطانه رفتار شود و همیشه وجوه خود را به یک کیف پول امن منتقل کنیم.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.