پروژه برنا: راه حلی برای بلاک چین و همسان سازی بانک های کشور

0 37
۸ min read

پروژه برنا: راه حلی برای بلاک چین و همسان سازی بانک های کشور: پس از گذشت ده سال از پیدایش بلاک چین به عنوان یک فناوری نوظهور به عنوان تکنولوژی که همزمان با تولید بیت کوین متولد شد، امروزه از جایگاه بالایی با کاربرد های متنوع برخوردار است.

یکی از زمینه هایی که بلاک چین قادر به فعالیت در حیطه ی آن است، زیر ساخت های بانکی می باشد. بلاک چین ضمن حل بسیاری از مشکلات زیر ساختی در بانک داری سنتی می تواند با دخیل کردن خلاقیت بسیاری از سرویس های مالی منحصر به فرد را ارائه دهد.

شرکت انفورماتیک ایران طی اقدامات اخیر خود پروژه ای با عنوان برنا را بر مبنای بلاک پین جهت ایجاد زیر ساخت جدید بانکی پایه گذاری کرده است. این شرکت سازنده سرویس هایی مانند شاپرک، شبکه شتاب و … می باشد.

بلاکچین به عنوان یک فناوری پیشرفته توانایی این را دارد که هر گونه اطلاعات را بدون ایجاد هیچ گونه تغییر ذخیره و ثبت کند. در حالی که بعد از انقلاب دیجیتال در جهان، این وظیفه به عهده ی مراکز داده ای که توسط نهاد های مرکزی محافظت می شدند، قرار داشت.

نهاد هایی چون بانک ها نیز مجبور به نگهداری اطلاعات خود با این روش پر هزینه بودند. اما بلاک چین می تواند این بار مالی را از دوش بانک ها و مردم بردارد. این در حالی است که نظام بانکی کشور ما از فناوری حال حاضر نظام های بانکی دنیا و استاندارد های بین المللی دور است.

پروژه برنا به عنوان یک پلتفرم برگرفته از فناوری بلاکچین و توسط شرکت انفورماتیک ایران ایجاد شد و اگر در آینده مورد تأیید بانک مرکزی و سایر بانک ها قرار بگیرد و بتواند مراحل قانونی را پشت سر بگذارد میتواند تحول عظیمی را در نظام بانکی کشور ایجاد کند.

این شبکه که مخفف شده ترکیب بستر نوین اعتماد است برای همسان سازی زیر ساخت بانکی کشور و آسان سازی خدمات مالی نوین ایجاد شد، بر مبنای تکنولوژی بلاکچین طراحی گردید. باری معرفی هر چه بهتر این پروژه، از وایت پیپر موجود در سایت پروژه برنا بهره گرفته ایم.

مطالعه بیشتر: رمزارز ملی چیست؟ نگاهی تحلیلی به رمزارز ملی!

پروژه برنا در حال حاضر ارائه دهنده خدمات احراز هویت و شناخت مشتریان(KYC) به صورت بین بانکی، صدور و مدیریت توکن و رمز ارز و خدمات حسابرسی است. این شبکه به عنوان یک اکوسیستم باز در اختیار کاربران خود قرار خواهد گرفت و می تواند ارائه دهنده هر گونه خدمات بانکی و مالی به افراد باشد.

به چه علت بلاکچین انتخاب شد؟

پروژه برنا: به چه علت بلاکچین انتخاب شد؟

استفاده از بلاکچین توانست پروژه ی برنا را در راستای اهداف خود پیش ببرد. در این پروژه سعی شده است که زمینه های لازم برای بانک ها و شرکت های فناوری مالی فراهم شود تا بتوانند خدمات خود را در مسیری ایمن و مشترک به کاربران خود ارائه دهند.

این شبکه با ایده گیری از بلاک چین می تواند شبکه ای از افراد و سازمان های مختلف را برای مدیرت فرآیند تجاری مشترک گرد هم آورد و چالش میان اعضای آن را برطرف کند. ایجاد پایگاه داده مشترک و غیر انحصاری بین اعضا از دیگر ویژگی های ایت اتفاق به شمار می آید که همچنین ثبت دائمی و تغییر ناپذیر اطلاعات و ارتباط مستقیم و بدون واسطه اعضا، همچنین ایجاد ارزش تجاری و اقتصادی باری اطلاعات به اشتراک گذاشته را به دنبال دارد.

در کنار موارد ذکر شده بلاکچین می تواند حریم خصوصی کاربران خود را حفظ کند. اما این نکته لاز به ذکر است که بلاکچین مورد استفاده در پروژه برنا یک بلاکچین باز نیست و فقط افراد خاص تعیین شده حق ثبت و پردازش اطلاعات را دارند و محدودیت های اعضا در سطوح مختلفی تعیین شده اند.

شاید بتوان گفت این دسترسی محدود عملی هوشمندانه به حساب می آید که به علت سطح اهمیت اطلاعات امری ضروری است. استفاده از این نوع سیستم بلاکچین در سیستم باکداری می تواند پیشرفتی عظیم در جهت شفاف سازی پروژه های بانکی و حذف رانت باشد.

بلاکچین در پلتفرم برنا چه کاربردی دارد؟

یکی از اصلی ترین و مهم ترین کاربرد فناوری بلاکچین در پلتفرم برنا ثبت و نگهداری اطلاعاتی است که مالکیت آن ها تغییر پیدا نمی کند. (مانند اطلاعات هویتی) در کنار این اطلاعات غیر معامله، در این پلتفرم اطلاعاتی ذخیره می شوند که قابلیت تغییر مالکیت را دارند. (مانند داده های مرتبط با جابه جایی و تغییر مالکیت دارایی های دیجیتال و تراکنش ها و حسابرسی های مالی)

استفاده از قرارداد های هوشمند در این پلتفرم (smart contract) به خودکار سازی فرآیند ها و قرار داد های تجاری کمک می کند.

کمی بیشتر در مورد پلتفرم برنا بدانید!

کمی بیشتر در مورد پلتفرم برنا بدانید!

پروژه برنا متشکل از سه سطح می باشد که به تفکیک به معرفی آن ها می پردازیم:

در پایین ترین سطح پروژه که پایگاه های داده توزیع شده اند و در بر گیرنده گره های اطلاعاتی موجود می باشد، زیر ساخت و اساسی بلاکچینی قرار دارد.
زیر ساخت ذکر شده بر روی پلتفرم متن باز بلاکچینی هایپر لجر فبریک که ارائه دهنده ی آن بنیاد لینوکس و شرکت BIM می باشد، توسعه داده شده است.
سطح میانی به عنوان ارائه دهنده خدمات پایه بنیادی برای توسعه ی سایر محصولات بلاکچینی در سطح سوم ارائه می شود. این سطح به عنوان سطحی مشترک شناخته می شود و نقش سیستم عاملی برای بازیگران بانکی و شرکت های فین تکی را ایفا می کند. این سطح با استفاده از ابزار های موجود در آن قابلیت ارتقا و توسعه دهی به محصولات را داراست و می تواند به طور همزمان عملیات شناخت مشتری (KYC)، مدیریت و انتشار توکن و حسابرسی را انجام دهد.

فضای ارائه ی خدمات در بالاترین سطح از سطوح ذکر شده رقابتی است و هر گروه از کاربران در هر سطحی امکان این را خواهند داشت که سرویس های اختصاصی خود را با استفاده از امکانات و خدمات دو سطح دیگر توسعه داده و در راستای ارتقای هر چه تمام تر پلتفرم برنا تلاش نمایند. این سطح می تواند به عنوان یک پلتفرم توسعه دهنده کمک شایانی در راستای پیشبرد اهداف پروژه ی برنا داشته باشد.

همانطور که ذکر شد سطح میانی، متشکل از سه سرویس مجزا می باشد

هسته شناخت مشتری: ارائه دهنده ی سرویس های ثبت نام و احراز هویت کاربران

ثبت نام:  این مرحله شامل ثبت و ذخیره سازی اطلاعات کاربران از قبیل نام، نام خانوادگی، کد ملی، عکس، شماره تلفن همراه و تاریخ تولد به همراه اطلاعات نهاد ثبت کننده ی اطلاعات که هما بانک ها و نهاد های زیر نظر آن ها می باشند پس از تأیید هویت کاربر توسط نهاد تایید کننده ی اطلاعات می باشد. این داده ها به صورت هش شده به وسیله ی یک تراکنش در بلاکچین ثبت می شوند.

احراز هویت: با وجود ثبت اطلاعات توسط نهاد هایی مانند بانک ها، اصل اطلاهات نزد کاربران محفوظ می ماند و می توانند اطلاعات خود را بدون نیاز به ثبت مجدد به سازمان ثالثه ای ارائه دهند. سازمان ثالثه می تواند بعد از گرفتان اطلاعات مورد نظر از کاربر از طریق یک تراکنش احراز هویت به مقایسه هش اطلاعات ارائه شده و اطلاعات ثبت شده در هنگان انجام ثبت نام بلاکچین بپردازد و در صورت عدم مغایرت، احراز هویت کاربر موفقیت آمیز خواهد بود.

برنا سطح میانی، متشکل از سه سرویس مجزا می باشد

هسته ایجاد و مدیریت توکن

این هسته در بردارنده ی سرویس های ایجاد،توزیع و انتقال توکن می باشد.

 ایجاد توکن

از ویژگی های بارز این زیر ساخت، قابلیت ایجاد انواع توکن ها زیر نظر نهاد ها مربوط است. در این زیر ساخت می توان انواع توکن های مختلف برای مسائل مختلف را تعریف و ارزش گذاری کرد.

توزیع توکن

بعد از ایجاد توکن مورد نظر، نوبت به توزیع آن می رسد. نهاد مرتبط می تواند با مشخص کردن آدرس مقصد های مورد نظر به توزیع آن پرداخته و از طریق یک تراکنش تبادلی اطلاعات را بر روی بلاکچین ذخیره کنند.

هسته حسابرسی و ثبت رکورد

این هسته وظیفه ی کوچکترین تا بزرگترین رخداد های این سرویس را به عهده دارد. تمام اجزای موجود در شبکه توسط این سرویس بررسی می شوند و پس از ایجاد هر گونه تغییر،اطلاعات توسط یک تراکنش تنظیمی ذخیره می شوند.
اپلکیشن موبایل یکی دیگر از اجزای این پروژه است

بیشتربدانید: شش ارز دیجیتال بجز بیت کوین که باید درباره آنها بدانید

اپلیکیشن برنا به عنوان یک رابط کاربری که جزئی از این پروژه ی عظیم به شمار می رود می تواند برطرف کننده ی نیاز های کاربران خود از قبیل دسترسی به بلاکچین و پلتفرم برنا به شمار آید و در کنار امکانات ذکر شده نقش کیف پول توکن ها را نیز ایفا کند که کاربران می توانند از طریق آن توکن های خود را ارسال و دریافت کنند.

پروژه برنا: راه حلی برای بلاکچین و همسان سازی بانک های کشور

اکوسیستم برنا

با وجود اینکه پلتفرم برنا برگرفته از سیستم بلاکچین است برخلاف بلاکچین، گره ها از ارزش یکسانی برخوردار نیستند و هر فرد متناسب با جایگاه خود در این سیستم دسترسی های مشخصی دارد. به طور مثال یک کابر معمولی امکان ایجاد توکن جدید را ندارد.

اکوسیستم و زیر ساخت پروژه برنا : راه حلی برای بلاکچین

این پلتفرم در کنار ویژگی های مثبتی که می تواند به همراه داشته باشد، به طور قطع چالش های بسیاری را باید پشت سر بگذارد. تعدادی از این چالش ها عبارتند از:

  • -ایجاد قوانین و چارچوب ها ی جدید توسط بانک مرکزی و نهاد های دولتی
  • -عدم شناخت مردم نسبت به فناوری بلاکچین
  • -عدم وجود نمونه های پایدار و با قبات جهانی
  • -الزام به روز رسانی سیستم های نرم افزاری سازمان ها
  • -الزام آموزش دیدن سازمان های مختلف برای استفاده از قابلیت های جدید زسرساخت ایجاد شده
  • -گسترده سازی بانک ها و مؤسسات مالی

امیدواریم از مطلب ” پروژه برنا: راه حلی برای بلاک چین و همسان سازی بانک های کشور ” استفاده کرده باشید،نظرتان را راجع به پروژه برنا با ما به اشتراک بگذارید.

درباره این مطلب گفت و گو کنید

avatar
  اعلان  
اطلاع از