بلاک چین و ارز دیجیتال به زبان ساده

0 67
۴ min read

در این مقاله می خواهیم راجع به بلاک چین و ارز دیجیتال به زبان ساده صحبت کنیم.

یک برنامه نویسی در سال ۲۰۰۹ با اسم کاملا مستعار ساتوشی ناکاموتو ، نخستین ارز دیجیتال جهان را که بیت کوین می باشد، کشف کرد.

ناکاموتو نه تنها بیت کوین را به وجود آورد بلکه فناوری بلاک چین را نیز اختراع کرد.

ساتوشی این قصد را داشت تا یک پول غیر متمرکر را افزایش دهد تا برای بعد از تائید شدن، یک راه جدید برای کاربران باشد.

سعی می کنیم در این مقاله به سوالات زیر پاسخ دهیم

  • بلاکچین چیست ؟
  • چرا بلاک چین انقدر با اهمیت است؟
  • چه کسانی قادر به استفاده از بلاکچین می باشند؟
  • تفاوت بین بلاکچین و بیت کوین

بلاکچین به زبان ساده:

این را همه می دانند که بین کوین بر یک نوآوری پایبند است. اما در اصل حقیقت چیز دیگر می باشد و موضوع این است که بلاکچین فقط به بیت کوین اختصاص پیدا نمی کند، بلکه هر ارز دیجیتال دیگری هم بر این اساس طبقه بندی می شود.

بلاکچین چیست؟

تعداد بسیاری از افراد برای این که تراکنش مالی را انجام دهند از بانک ها کمک می گیرند. حال این قضیه متفاوت است یعنی بلاک چین کاری برای راحت تر کردن این موضوع کرده است که خریداران و فروشندگان بتوانند به صورت مستقیم و کامل ارتباط بر قرار کنند که دیگر نیازی به یک شخص ثابت نباشد. این نمونه از تراکنش را همتا به همتا معرفی کرده اند.

بیشتر بدانید: سه مشکل اساسی استفاده از بلاک چین

در بلاک چین نیز رمز هایی وجود دارد که این رمز نگاری ها بیشتر برای بالا رفتن امنیت به کار می رود . قسمتی که بلاک چین ها برای داده های موجود قرار داده اند به صورت متمرکز می باشد یعنی در کل دنیا نیز قابل پخش خواهد بود. به این نگهداری های داده شده، دفتر کل توزیع شده می گویند.

” دفتر کل توزیع شده به صورتی است که هر شخصی این امکان را دارد که مطالب داخل دفتر را نیز چک کند.”

در حال حاضر این یک شبکه تو در تو می باشد که کارهای انجام شده بین شما و طرف مقابل را چک کرده و پس از بررسی های انجام شده آن را تائید و قبول می کند که پس از تائید به بلاک چین آن را تحویل می دهد.

کارکرد بلاک چین به زبان ساده:

بلاک چین درواقع به عنوان داده و کارهای کامل مربوط به تراکنش را انجام داده که بعد از آن، ارز را در خود ذخیره خواهد کرد و این کار باعث می شود که اگر کاربری بخواهد دو بار آن را مورد استفاده قرار دهد جلوی آن گرفته شده و سریع  گزارش داده می شود.

بلاک چین و ارز دیجیتال به زبان ساده

چرا بلاک چین انقدر با اهمیت است؟

بلاک چین به غیر از این که کارهای دفتر کل توزیع را کنترل می کند بلکه در جا به جایی پول و کل املاک نیز نقش مهمی دارد.

کاربرد های بلاک چین تنها به این موارد محدود نمی شود بلکه موارد زیادی است که بسیار نا محدود می باشد. بلاک چین هم چنین در کلاهبرداری نیز نقش دارد یعنی کلاهبرداران را شناسایی می کند.

مطالعه بیشتر: تفاوت پایگاه داده بلاکچین و سنتی در چیست؟

چه کسانی قادر به استفاده از بلاکچین می باشند؟

اگر کاربرد بلاک چین در اینترنت بیشتر از قبل شود، هر شخصی که به اینترنت دسترسی پیدا کند به تراکنش های خود دسترسی کامل داشته باشد. اما الان نیز تعداد بسیار کمی هستند که از بلاک چین استفاده می برند. اما با بررسی هایی که سازمان انجام داده است این را بیان کرد که در ده های آینده نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 تفاوت بین بلاکچین و بیت کوین:

بسیاری وجود دارند که بیت کوین را بلاک چین اشتباه می گیرند. اما تفاوتی بین بلاک چین و بیت کوین وجود دارد که ما کاربران عزیز را با این تفاوت آشنا خواهیم کرد:

بلاک چین:

بلاکچین تنها تکنولوژی می باشد که برای انتقال دادن پول و دیگر اجزا به کاربران بیت کوین کمک می کند.

بیت کوین:

اما بیت کوین ارز دیجیتالی می باشد که بر طبق بلاک چین عمل می کند.

امیدواریم از مقاله” بلاک چین و ارز دیجیتال به زبان ساده ” بهره برده باشید، نظرات خود را زیر این پست با ما به اشتراک بگذارید.

درباره این مطلب گفت و گو کنید

avatar
  اعلان  
اطلاع از