Ethereum (ETH)
$۲۲۰.۶۲
+۴.۳۳%
Bitcoin (BTC)
$۱۰,۰۵۹.۴۷
-۱.۲۶%
Litecoin (LTC)
$۷۷.۰۳
-۲.۱۲%
Dashcoin (DSH)
$۰.۰۲
Monero (XMR)
$۷۶.۱۱
-۲.۶۶%
Dogecoin (DOGE)
$۰.۰۰
-۳.۴۸%
Ripple (XRP)
$۰.۳۱
-۲.۷۷%

آیا بیت کوین جایگزین دلار می شود؟+معایب و مزایا

0 46

آیا بیت کوین جایگزین دلار می شود؟+معایب و مزایا : ارزش دلار روز به روز در حال افزایش است و نگرانی هایی را درباره کاهش قدرت دلار و ورود به دوره نزول به همراه داشته است. به نقل از سایت بلومبرگ، دلار دارد به یک دوره نزول۵ تا ۷ ساله نزدیک می شود که افزایش ارزش سایر ارزها را به دنبال خواهد داشت.

ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، درباره این موضوع هشدار داد و گفت که او تنها کسی نیست که نگران صعود قابل توجه دلار و آسیب های اقتصادی ناشی از آن است. البته شایان ذکر است که این اتفاق یک بار برای دلار رخ داده است آن هم در سال ۲۰۱۱ و زمانی که دلار در بهترین حالت خود برای سرمایه گذاری قرار داشت و توانسته بود سایر ارزها را به کناره میدان بکشاند؛ همین اتفاق سبب دوره نزولی برای او شد و رکود را به همراه آورد.

افزایش ارزش دلار بدی هایی دارد از قبیل این که شرکت های خارجی را که بدهی های بالایی دارند را بسیار متضرر می کند و باعث کاهش سود دهی شرکت های چند ملیتی به میزان قابل توجهی می شود. همین اتفاق سبب رکود در بازارهای جهانی شده و اقتصاد جهانی را با مشکل روبرو می کند.

مطالعه بیشتر :افزایش خرید بیت کوین در پی رشد قیمت ارزهای فیات در ایران

هنس ردکر، مدیر عامل مورگان استنلی در این باره گفت: جایگاهی که اکنون دلار در ان قرار گرفته است سبب خلل هایی در بازار های جهانی می شود و ریسک رکود را بالا می برد. هر گونه افزایش ارزش دیگری برای ان چالش بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

دلار در طی هشت سال گذشته در حدود ۳۲ درصد افزایش قدرت داشته اما پیش بینی می شود که قدرت چند ساله دلار به پایان نزدیک است؛ اما چه چیزی جایگزین ان می شود؟ برخی کارشناسان و تحلیلگران در این رابطه معتقدند که بیت کوین یا یک ارز رمز جایگزین ان می شود و ارزشی همانند ان می یابد. اما ایا این ایده قابلیت اجرایی شدن دارد؟

آیا بیت کوین جایگزین دلار خواهد شد؟+معایب و مزایا

مزایا بیت کوین نسبت به ارزهای سنتی چیست؟

برخی از مهم ترین مزایای بیت کوین:

  • امنیت بالا

بلاکچین به عنوان یک شبکه اطلاعاتی بسیار ایمن، تمامی مبادلات بیت کوین را تضمین می کند و پشتوانه ای قوی برای ان به شمار خواهد رفت. بلوک های موجود در بلاکچین، راه هک و تقلب را بر هر راهزنی می بندد و امنیت را در این شبکه تا سطوح بسیار بالایی افزایش می دهد. امنیت در این شبکه بسیار قابل توجه بوده و حائز اهمیت است.

  • تسهیل مبادلات جهانی

امروزه به دلیل فاصله گسترده میان ارزش پول کشورها با هم، مردم خارج از کشور محل زندگی شان و در کشورهای دیگر مشغول به کار اند. این گونه شد که کسب و کار ها به خارج از مرزو بوم ها رفته و مبادلات، مرزهارا از سر گذرانده است.

اگر کمی بیاندیشیم می بینیم بیت کوین در چنین شرایطی می تواند به عنوان پول واحدی در تمام کشورها مورد استفاده قرار گیرد و از آنجا که استفاده از ان بسیار ساده و راحت است و امنیت بسیار بالایی دارد، مورد استقبال زیادی قرار خواهد گرفت.

  • مدیریت غیر متمرکز یا decentralized

همانطور که مطلع هستید بیت کوین ارزی است که تحت مدیریت هیچ دولت یا حکومت مرکزی نیست و در صورت جهانی شدن می تواند از تک قطبی شدن اقتصاد و اعمال قدرت رهبران سیاسی جهان بر اقتصاد، تا مقدار زیادی بکاهد؛ که قطعا این امر مورد دلخواه ان ها نخواهد بود و مقابله به مثل را به همراه خواهد داشت.

گفتنی است که سیستم open source از توانایی بالایی بر قدرت گرفتن در جهان برخوردار است و به صورت پیش فرض توانسته این را اثبات کند.

معایب بیت کوین در برابر ارزهای سنتی کدام است؟

 

  • تعداد محدود

باید گفت بیت کوین در قبال خوبی هایی که دارد، بدی هایی نیز دارد که یکی از آن ها محدودیت است. این ارز همانند طلا قابل استخراج است و مانند همان هم محدود بوده و به پایان می رسد. به همین دلیل قرار گرفتن مقدار زیادی از ان در دست افراد ثروتمند و با نفوذ، چه کارهایی را که ممکن نمی سازد. همین موضوع سبب شده تا دیگران بگویند این ارز جایگزین کامل و مناسبی برای ان نخواهد بود.

  • نداشتن پشتوانه

برخی از تحلیلگران می گویند که این ارز پشتوانه قوی مانند طلا ندارد و نمی تواند جایگزین مناسبی برای دلار قرار گیرد. البته باید گفت ارز های فیات هم که توسط دولت منتشر می شود، از این قاعده مستثنی نبوده و ارزش ان ها پشتوانه فیزیکی مانند طلا و نقره ندارد.

ارزش بیت کوین بیش تر به تبلیغات و به دنبال ان باور مردم بستگی دارد و با مبادلات و خرید و فروش هایند که ارزش ان را بالا و پایین می کنند یعنی همان عرضه و تقاضا؛ اگر روزی تقاضا نباشد، بیت کوین از ارزش می افتد.

  • مشکلات قانون و مقاومت دولت ها

بسیاری از کشورها در ارتباط با ارزهای رمز نگاری شده، قانونی مصوب نکرده و به گونه ای سکوت کرده اند. به دنبال آن دولت هایی همچون دولت ترامپ از ایالات متحده امریکا نسبت به این مسئله خوشحال نبوده و تمایل به غیر قانونی اعلام کردن آن دارند.

ولی با توجه به تمامی این اعتراضات و مخالفت ها، بازار این ارزها داغ بوده و همواره استقبال خوبی از ان شده است و سرعت فراگیر شدن ان ها بی سابقه بوده است.

با توجه به اتفاقات افتاده، مخالفت با این ارز ها چندان موفقیتی به دنبال نداشته است. چیزی که درباره مسافران ایرانی به خارج جالب است این است که گفته شده بسیاری از آن ها برای جلوگیری از سرقت دارایی هایشان، سرمایه خود را به بیت کوین تبدیل می کنند.

آیا بیت کوین جایگزین دلار می شود؟+معایب و مزایا

سرنوشت بیت کوین چه می شود؟

برخی دیدگاه ها نسبت به بیت کوین بسیار خوش بینانه بیان شده است از جمه دیدگاه Shelby Moore که گفته است: احتمالا بیت کوین از سال ۲۰۲۴ و بعد از ان تا سال ۲۰۳۲، جایگزین طلا و ذخیره پول جهانی خواهد شد.

با این که همچین پیش بینی بیش از اندازه دور از انتظار و خوشبینانه طرح شده است، اما می توان تا جایی انتظار داشت که در آینده ای نزدیک نقش بیت کوین در اقتصاد جهانی بسیار چشمگیر و تاثیر گذار خواهد بود.

اما در حال حاضر با توجه به تمام این توضیحات، خیلی دور از انتظار است که بیت کوین جایگزین مناسبی برای دلار شود. اما بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که در رکود های اقتصادی اینده، بیت کوین می تواند به دلار ارزش بخشیده و اقتصاد جهانی را از سقوط و نزول های طولانی حفظ کند.

نقش سایر ارزهای رمز نگاری شده در اقتصاد جهانی چیست؟

بیت کوین به عنوان اولین رمز دیجیتال در این حوزه از ارزش و اعتبار بالایی بهره مند است و همین امر هم باعث شده که تا کنون ارزشمندترین ارز رمزنگاری شده باقی بماند. اعتبار بیت کوین انقدر بالا رفته که سایر ارزهای دیجیتال در یک دسته بندی متفاوت به نام الت کوین ها قرار گرفته شده اند و بیت کوین خود را از انان استثنا کرده.

با این حال سایر ارز ها دست روی دست نگذاشته و توانسته اند در این بازار جای باز کنند و اعتباری بدست اورند و همین امر رشد چشمگیر آنان را به دنبال داشته است. این ارز ها هر کدام برای رفع یکی از مشکلات مردم ساخته شده اند. ارز های متفاوت و متنوعی تاکنون به وجود امده اند که بعضی از ان ها رشد چشمگیری به دنبال داشته اند.

امیدواریم باتوجه به مطالب بالا به پاسخ سوال ” آیا بیت کوین جایگزین دلار می شود؟ ” رسیده باشید و نتیجه گیری درستی در راستای رمز ارزها انجام داده باشید.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.