چرا بیت کوین و ارزهای دیجیتال ارزش دارند؟ارزش واقعی رمزارزها چقدراست؟

0 16
۲۱ min read

در این مطلب به دو سوال مهم: چرا بیت کوین و ارزهای دیجیتال ارزش دارند؟ارزش واقعی رمزارزها چقدراست؟ پاسخ خواهیم داد، در پی سیر صعودی قیمت بیت کوین و نوسانات حاصل از آن، ارزهای رمزنگار به بحث داغ بسیاری از افراد تبدیل شد. اما در این بین دو سوال بی پاسخ مطرح است ،با سوال اول که در زیر آمده شروع می کنیم.

این مقاله بسیار جامع و کامل بوده ، موارد و نکات زیادی را در بر میگیرد،از همین روی حجم محتوا کمی طولانی می باشد.

سرفصل ها:

 • بیت کوین و طلا
 • عرضه و تقاضا
 • ارزش ذاتی
 • دیدگاه افرادشکاک
 • سیستم همتا به همتا
 • ارزهای دیجیتال ابزاری برای مبادله
 • کسب درآمد
 • نرخ هشریت

چرا بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارای ارزش هستند؟

بعضی از افراد این ارزها را کاملا بیارزش میدانند اما هیچ دلیل قانع کنندهای برای این اعتقاد خود ندارند. قبلا از اینکه به سوال چرا بیت کوین و ارزهای رمزنگار دارای ارزش است؟ پاسخ دهیم ابتدا به پاسخ یک سوال پایهای و مهم میپردازیم : ارزهای دیجیتال از کجا آمدهاند؟

نگاهی به گذشته

در ابتدای پیدایش جوامع مختلف، ارزش هر کالا یا خدمت بر اساس زمان یا انرژی که برای ساخت آن صرف شده محاسبه میشد در آن زمان اکثرا مبادلات به صورت کالا به کالا صورت میگرفت. ( مثلا در ازای فروش یک گوساله یه گوسفند دریافت میشد)

این گونه معاملات مشکلات زیادی داشتند. چرا که برای تبدیل هر کالا نرخهای زیادی وجود داشت این نرخها به چند هزار مورد نیز میرسیدند. مثلا نرخ مبادله چرم گاو با گوشت گوسفند و یا مبادله تخم مرغ در برابر شیر

سختی این روش به قدری زیاد بود که مردم تصمیم گرفتند، تعداد محدودی از اشیا ارزشمند را به عنوان روش مبادله خود بپذیرند همچنین آنها به استفاده از فلزات کمیابی مثل طلا و نقره رو آورند. در ادامه این روند سکه ها و ارزها پدید آمدند.

بیشتر بدانید: محاسبه ارزش واقعی ارز دیجیتال (رمزارز) چگونه است؟

طلا و بیت‌کوین

آیا طلا پس از کشف به خودی خود با ارزش شد؟ خیر! افراد زیادی برای بدست آوردن طلا وقت و انرژی خود را صرف کرده بودند زحمت و تلاشی که این افراد صرف کردند یکی از دلایل ارزش طلا بود و همچنین کمیاب بودن این فلز از ابتدا تا کنون نیز دلیل دیگری برای ارزش بالای آن است.

اگر این تئوری را میپذیرید پس کاملا منطقی است که بیت کوین را نیز با ارزش بدانید. چرا که برای استخراج بیت کوین زمان و انرژی زیادی صرف شده تا سیستمهای قدرتمند استخراج ساخته شود و تعدادی بیت کوین به عنوان پاداش کسب شود.

طلا و بیت کوین-ارزش ارزهای دیجیتال

درست مثل منابعی که استخراج کنندگان طلا برای کسب طلا صرف میکنند، ماینرهای بیت کوین نیز در فرآیندی که برای ایجاد بلاکهای بیت کوین سپری میکنند به بیت کوین دست مییابند.

همیشه در پس هر زحمت و تلاشی، ارزش کسب نمی شود

حالا ممکن است این سوال در ذهنتان وجود داشته باشد که چرا به جای استفاده از ارزهای رایج مانند دلار، یورو و ریال باید از ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین استفاد کنیم؟

البته ارزهای دیجیتال تنها بخاطر زمان و انرژی که برای بدست آوردن آن صرف میشود ارزشمند نیستند. چرا که ممکن است زمان و تلاش زیادی برای ساختن چیزی بی ارزش هدر رود. برای مثلا یک تکه سنگ را در نظر بگیرید که زمان زیادی برای سابیدن آن سرف شده تا کاملا صاف و تخت شود. این سنگ با وجود وقت و زحمتی که برای آن صرف شده کاملا بی ارزش است چرا که کسی به یک تکه سنگ نیازی ندارد.

در نتیجه تنها وقت و تلاشی که برای ساخت یک شی صرف میشود دلیلی برای ارزشمند بودن آن نیست. چرا که ممکن است سال ها وقت، انرژی و منابع برای ساخت وسیلهای بی ارزش که هیچ کاربرد و مصرف کنندهای ندارد به هدر رود. پس علاوه بر وقت و زحمتی که برای ساخت یک شی صرف میشود. شی ساخته شده برای ارزشمند بودن باید خواهان داشته باشد.خب دوباره می پرسیم چرا بیت کوین و ارزهای دیجیتال ارزش دارند؟؟

بیشتر بدانید: آموزش ترید ارزهای دیجیتال

خواهان داشتن یک شی موجب ارزشمند شدن آن می شود (عرضه و تقاضا)

علت ارزشمند شدن ارزهای دیجتیال نیز همین است ارزهای رمزنگار کاربردهای بسیاری دارند و به عنوان روشی برا پرداخت و معاملات که مزایای بسیار بیشتری نسبت به دلار و ریال دارد مورد استفاده قرار گرفتهاند.

ارزش فلزاتی مثل طلا و نقره نیز به دلیل ارزش ذاتی آن هاست. دلار هم زمانی دارای ارزش ذاتی بود هنگامی که طلا در زمان استاندارد قرار داشت به دلیل محدود بودن طلا ارزش ذاتی داشت.

نکته: استاندارد طلا مربوط به زمانی است که پشت هر دلار آرمریکا مقداری طلا به عنوان پشتوانه وجود داشت اما اکنون این گونه نیست و دلار پشتوانه طلا ندارد.

ارزش ارزهای دولتی امروزه که به عنوان پول رایج هر کشور شناخته می شود وابسته به حکومت و دولتی ست که آن را ضمانت کرده از این رو زمانی که اعتماد به یک دولت را حکومت کاهش یابد، ارزش ارز آن کشور نیز کم میشود.

ارزش هر ارز بستگی به عوامل دیگری از جمله: سلامت اقتصاد کشور و پایداری قدرت خرید آن ارز نیز دارد. اگر از کاهش قدرت خرید یک ارز آگاهی داشته باشیم به سمت خرید موارد ارزشمند تری مثل: ارزهای بین المللی، طلا یا سایر اجناس قیمتی روی آورده تا از آن پول رها شویم.

ارزهای دیجیتال را مانند طلا یا پولهای رایج دیگر مثل دلار نمی توان لمس کرد از این رو برخی از افراد در معاملات ارزهای دجیتال احساس عدم امنیت و ناراحتی دارند. اما اگر از روند کار این ارزها اطلاع داشته باشید میتوانید اطمینان خاطر کنید که نسبت به بسیاری از ارزهای رایج کشوری امن تر هستند.

چرا بیت کوین و ارزهای دیجیتال ارزش دارند؟

ارزهای دیجیتال در مقایسه با ارزهای دولتی مزایا بسیاری دارند که در ادامه به ذکر برخی از آنها میپردازیم:

 • مقدار کل ارزهای دیجیتال ثابت و مشخص است از این رو هیچ تورمی وجود ندارد. ( مثلا برای بیت کوین تنها ۲۱ میلیون بیت کوین میتواند در شبکه در گردش باشد)
 • ارزهای دیجیتال قابل جعل کردن نیستند! برای مثال این امکان وجود ندارد که یک معامله انجام دهید و بعدا متوجه شوید بیت کوین دریافتی شما جعلی یا تقلبی بوده است.
 • هزینه انجام هر تراکنش ارز دیجیتال بسیار کم است. چرا که در این میان هیچ واسطهای وجود ندارد.
 • نابودی یک بانک یا حتی دولت هیچ تاثیری در ارزهای دیجیتال ندارد. تا زمانی که حتی یک کامپیوتر در هر جای جهان به شبکه بیت کوین متصل باشد بیت کوین زنده است. هم اکنون تعداد اعضای فعال در شبکه بیت کوین (Node )ها به ۱۰ هزار نود میرسند.

اهمیتی ندارد که بیت کوین ارزش ذاتی ندارد

کسانی که نسبت به بیت کوین شکاک و بد بین هستند مدام در حال تکرار این جملهاند: بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد. دلیل آن ها این است: « از بیت کوین نمیتوان به عنوان پول استفاده کرد چرا که به عنوان کالا هیچ ارزش ذاتی ندارد»

پیشنهاد می کنیم آموزش های بلاکچین را نیز حتما مطالعه نمایید.

برای اینکه ارزی را بتوان به عنوان پول قابل اعتماد و قابل اتکا پذیرفت ابتدا باید از آن برای هدف دیگری استفاده کرد. پس از سپری شدن مدت زمانی رفته رفته به پول رایج تبدیل خواهد شد. مثلا طلا در جواهر سازی و الکترونیک استفاده میشود. مردم نیز به واسطه ارزشی که دارد آن را ذخیره میکنند.

برخی از طرفداران بیت کوین نیز این ادعا را با بیان چند استدلال رد کرده اند:

 • ارزش ذاتی در واقع یک امر ذهنی است.
 • ارزش ذاتی بیت کوین را میتوان در غیر قابل سانسور بودن آن به عنوان روشی برای پرداخت در نظر گرفت.

با وجود اینکه ارزش ذاتی بیت کوین با استدلالهای بالا به اثبات رسید اما ما این موضوع را کنار گذاشته و فرض میکنیم که بیت کونی هیچگونه ارزش ذاتی ندارد. این امر میتواند برای بیت کوین اتفاق مثبتی باشد.

دیدگاه افراد شکاک به بیت‌کوین

ارزش ذاتی یک تفکر قدیمی و یک دیدگاه سنتی است. ارسطو هم در رابطه با اهمیت ارزش ذاتی پول دیدگاه خود را مطرح کرده و میگوید: باید به طور ذاتی بتوان از پول استفاده کرد و کاربرد آن در زندگی نیز به راحت باشد. به عنوان نمونه می توان: نقره، آهن و … را نام برد.

دیدگاه افراد شکاک به بیت‌کوین - ارزش بیت کوین

سالیان سال است که مردم چنین دیدگاهی دارند. دلیل داشتن چنین ذهنیتی حیاتی بودن ارزش کالایی چیزها طی صد ها سال است. اما علی رغم تصورات سنتی ارزش ذاتی یک ارز ارتباط مستقیمی با عملکرد پولی آن ندارند. یک پول خوب باید ویژگیهای زیادی داشته باشد. برخی از این ویژگیها عبارتند از:

 • امکان حمل کردن
 • سادگی در مبادلات
 • کمیاب بودن
 • داشتن دوام بالا برای حفظ ارزش
 • قابلیت تقسیم و تعویض مقادیر آن

اگر به این ویژگیهای توجه کنیم در مییابیم که استفاده از یک کالای جایگزین نمیتواند انتخاب خوبی باشد. پس چرا افراد زیادی ادعا میکنند که پول باید دارای ارزش ذاتی باشد و بتوان از آن به عنوان کالا استفاده کرد.

برای این مسئله دو دلیل اساسی وجود دارد :

جستجوی گذشته:

عده زیادی از بدبینان نسبت به بیت کوین، این ارز دیجیتال را به دلیل نداشتن ارزش ذاتی سرزنش میکنند. اما در واقع آنها در گذشته زندگی می کنند و تنها عادت کردهاند که ارزش هر چیز را در کالا بودن آن ببینند. این دیدگاه در رابطه با پیشرفتهای تکنولوژی در سالیان اخیر نیز وجود داشت آنها به اشتباه فکر میکردند عملکردهای قدیمی و سنتی همچنان ادامه خواهد داشت.

آری در گذشته همیشه ارزش یک چیز را به صورت فیزیکی جست و جو میکردند. اما این مسئله به این معنی نیست که هر چیز جدیدی باید دارای ارزش فیزیکی باشد.

این دیدگاه در رابطه با خریدهای اینترنتی نیز وجود داشت زمانی که اینترنت ظهور کرد و خریدهای آنلاین گسترش پیدا کرد افرادی معتقد بودند که خرید حضوری ارزش بالاتری دارد. در سال ۱۹۹۰ برخی از افراد با استدلالهای مسخره و بی معنی خود ادعا میکردند خرید آنلاین هیچگاه جایگزین خریدهای حضوری نخواهد شد.

جستجوی گذشته ارزهای دیجیتال و ارزش آنها

افراد شکاک و بدبین نسبت به بیت کوین که فکر میکنند پول حتما باید شکل فیزیکی داشته باشد حتما تا ۱۰ سال دیگر مورد سرزنش و تمسخر مردم واقع خواهند شد.

بیشتر بدانید: آموزش تحلیل ارزهای دیجیتال

در طی تاریخ ثابت شده که برای جایگزین شدن یک کالا به جای پول، لازم نیست که آن کالا دارای ارزش ذاتی باشد. برخی از جوامع موارد غیرقابل استفاده را به عنوان حفظ ارزش و روشی برای انتقال مورد استفاده قرار داده اند. در این راستا می توان به مهره های سنگی و منجوق هایی اشاره کرد که برخی از قبایل آفریقایی و بخشی از آمریکا از آن به عنوان پول در معاملات خود استفاده میکردند این در حالی است که این مهرهها به عنوان یک کالا هیچ ارزشی نداشتند.

به دنبال اعتبار

استدلال اکثر کسانی که نگران ارزش ذاتی هستند برگرفته از اقتصاد دانان اتریشی همچون: Rothbard Murray،  Menger، Mises میباشد. بخش قابل توجهی از آثار نویسندگان فوق در رابطه با ارزش پول و تاثیر آن در جامعه است.برای این افراد ارزش پول و کالا وابسته به هم بوده و از اولین نوشتههایشان تا کنون این دو را از هم تفکیک نکردهاند.

Menger در کتاب خود به نام On the Origins of Money پول را این گونه معرفی کرده است: « کالاهای به خصوصی که در سطح دنیا  به عنوان روشی برای پرداخت مورد پذیرش قرار گرفتهاند»

Mises نیز در رابطه با همین موضوع در کتاب خود به نام The Theory of Money and Credit مینویسد: « پول کالایی (commodity money) پولی ست که میتواند به یک کالای تجاری نیز محسوب شود پول فیات نیز مواردی ست که شامل ویژگیهای قانونی خاص است.

تعداد زیادی از منتقدان بیت کوین از روش اقتصاد دانان اتریشی پیروی کرده و برای ضربه زدن به بیت کوین از این چهارچوب قدیمی منسوخ شده استفاده میکنند.

ارزش واقعی رمزارزها چقدراست؟

Niels van der Liden یکی از قدیمیترین منتقدان بیت کوین است، او از زمانی که ارزش بیت کوین ۰.۷۷ دلار بود مخالف این ارز دیجیتال بود و معقعد بود که بیت کوین نمیتواند کارساز باشد چرا که به جز تبادل و معامله کرد هیچ کاربرد دیگری ندارد.

نتیجه گیری او از این استدلال این است که بیت کوین را نمیتوان به عنوان کالا یا پول استفاده کرد. از نظر اقتصاد دانان اتریشی تنها گزینههای موجود پول فیات و پول کالایی است اما آنها باید بپذیرند که زمان تغییر کرده است.

در عصر دیجیتال امروزی تفاوت پول و کالا دیگر اهمیتی ندارد و بیت کوین از این دوگانگی مجزاست چرا که نه تحت سطله دولت است و نه شکل فیزیکی کالایی دارد.

امکان مبادله ارزهای دیجیتال به صورت کاملا مستقل از هر گونه قانون و مقرراتی امکان پذیر است. البته امنیت بیت کوین به واسطه قوانین ریاضی و منطق شبکه بیت کوین مدیرت و حفظ میشود. این قوانین در DNA بیت کوین ثبت شدهاند.

بیت کوین به صورت یک ارز مستقل و فارغ از هر گونه محدودیتی حیات خود را به عنوان یک موجود دیجیتال ادامه میدهد.

اکنون زمان رسیدن به پاسخ سوال دوم است.

ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری شده چقدر است؟

در این قسمت می خواهیم به سوال دوم : ارزش واقعی رمزارزها چقدراست؟ پاسخ دهیم. این روزها ارزهای رمزنگاری شده جلب توجه بسیاری کرده اند. روند استارتاپ های عرضه سکه ICO، مخصوصا ترقی چشمگیر استارتاپ تزوس (Tezos) مهم ترین عامل این جلب توجه است. تازگی ها در ارزیابی ارزهای رمزنگاری شده پیشتاز در جهان، ارزش بیت کوین را بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده اند.

آیا ارزش ارزهای رمزنگاری شده، چیزی فراتر از ارزش واقعی آنها اعلام شده و نیاز به اصلاح دارد؟ شاید این طور باشد.

 در این مقاله، سعی من بر این است که منابع تقاضای ارزهای رمزنگاری شده را شناسایی و در چهاچوبی (framework) برای بررسی ارزش آنها تعریف کنم. منبع تقاضای ارزهای رمزنگاری شده از ویژگی های آن به عنوان یک وسیله مبادله medium of exchange) ) و منبع ارزش (store of value) به دست می آید.

این گونه ارزها به اندازه یک واحد محاسبات، دارای سود و فایده کافی نیستند اما ممکن است تغییر و بهبود پیدا کنند. من در این پست ارزش ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان یک وسیله برای مبادله، مخصوصا به عنوان عامل فعال کننده پول اینترنتی و نتیجه استفاده از آنها روی ارزش ارزها را بررسی می کنم.

پیدایش پول اینترنتی (internet of money) : اصلی ترین کار ارزهای رمزنگاری شده به ایفای نقش در مبادلات اینترنتی بر می گردد.

سیستم پرداخت همتا به همتا (Peer to peer)

همواره ارزهای رمزنگاری شده، در حال ایجاد فرصت برای افزایش مقیاس در سیستم پرداخت همتا به همتا هستند. قبل از هر چیز آنها می توانند هزینه تراکنش ها را کمتر کنند. آنها این کار را با حذف واسطه ها و توسعه یک سیستم که همه مردم به آن اعتماد کنند، برای اعتبار سنجی تراکنش ها انجام می دهند.

سیستم پرداخت همتا به همتا (Peer to peer) در ارزش ارز دیجیتال
این کار با زیرساخت یک سیستم پرداخت قابل اعتماد متمرکز، مغایر است و همیشه برای انتقال ارزش اجباری است. این ارتباط لایه بندی شده، نیاز به چندین واسطه دارد که هزینه های انتقال ارزش را بالاتر می برد.

سیستم پرداخت همتا به همتا (Peer to peer)دومین کاری که می توانند کنند، حذف اصطکاک از تراکنش ها است. با این کار فرصت برای انتقال یکپارچه ( بی واسطه ) ارزش بین دو طرف معامله ( همتایان ) به وجود می آورد.

مقایسه شبکه انتقال پول بیت کوین و بانگ ها

کمی درباره پی پال فکر کنید. نوآوری اصلی آنها، توانایی انتقال پول از طریق ایمیل بود که ماهیت آن به این صورت بود که پرداخت ها بدون اصطکاک ( و ایمن ) باشد.

اولین killer app برای به کار گیری ارزهای رمزنگاری شده، انتقال پول در بین الملل بود. این مسئله زمانی در چین ایجاد شد که تحمیل و اعمال کنترل های سرمایه، کاربرانش را مجبور به خلاقیت و بهره گیری از ابزارهای ارزهای رمزنگاری شده برای انتقال پول به خارج مرزها کرد.

چرا بیت کوین و ارزهای دیجیتال ارزش دارند؟ارزش واقعی رمزارزها چقدراست؟

سنجش ارزش ارزهای رمزنگاری شده به عنوان ابزاری برای مبادله

با مواردی که در بالا ذکر شد، حالا می توان ارزش کلی ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان ابزار و وسیله ای برای مبادلات اینترنتی، با توجه به ویژگی های آن تعیین کرد.

قبل از تعیین ارزش، بیایید کمی به حجم انتقال پول در جهان توجه کنیم تا متوجه شویم گه ارزهای رمزنگاری شده دقیقا در کجا ارزش جذب می کنند. با بررسی متوجه می شویم که در سال ۲۰۱۴، تنها حواله های فرامرزی جهان، نزدیک به ۶۰۰ میلیارد دلار بوده!

حتی اگر تصور ما این باشد که هیچ رشدی در بازار حواله جهانی اتفاق نیوفتاده باشد، و همچنین در نظر بگیریم که یک پنجم حواله های جهانی توسط شبکه بزرگ ارزهای رمزنگاری شده در حالت پایدار پردازش می شوند، باز هم ۱۲۰ میلیارد دلار توسط این شبکه به طور سالیانه منتقل می شود.

نرخ کمیسیون پول در 10 کشور برتر

امروزه، پایین ترین نرخ کمیسیون که قیمت گذاری شده توسط واسطه است، چیزی حدود ۱ درصد است. اگر شبکه ارز رمزنگاری شده بتواند این نرخ را به ۰.۱ تا ۰.۲ درصد برساند، کمیسیون سالانه دریافتی توسط شبکه ۱۲۰ الی ۲۴۰ میلیون دلار خواهد بود. این مقدار تنها برای بازار حواله هایی در سطح جهان است.
خب حالا بیایید نگاهی به حجم پرداخت های دیچیتالی جهان داشته باشیم. با توجه به اظهارات یورو مانیتور، کل تراکنش هایی که توسط کارت اعتباری در سال ۲۰۱۷ انتظار می رفت، ممکن است حتی از ۳۰ تریلیون دلار هم بیشتر باشد.
اگر بتوان مقدار خیلی کم، مثلا ۱۰ درصد که معادل ۳ تریلیون دلار از انتقال ارزش هاست، را روی شبکه ارز رمزنگاری شده پردازش کرد، و حق کمیسیون هم بین ۰.۱ تا ۰.۲ درصد در نظر گرفت، حدود ۳ تا ۶ میلیارد دلار حق کمیسیون برای بزرگ ترین شبکه ارزهای رمزنگاری شده به صورت سالانه صرف می شود.

حق کمیسیون تراکنش ها در سطح جهان

پس با در نظر گرفتن مقداری کم همچون ۲۰ درصد از حجم حواله های جهان، و ۱۰ درصد حجم تراکنش های جهانی انجام شده به وسیله کارت اعتباری در سال ۲۰۱۷، یک بازار ارز رمزنگاری شده با این مقادیر می تواند بین ۳ تا ۶ میلیارد دلار از طریق کمیسیون ها بدست آورد.

حتی اگر کسی بر این اعتقاد باشد که جریان نقدی مربوط به شبکه ارزهای رمزنگاری شده باید شامل نرخ نزول بسیار بالایی باشد ( حدود ۲۵% ) و رشد ۱۵ درصدی باشد، می توان ارزش گذاری ۴۵ میلیارد دلاری را تنها با یک مورد رسید. البته فرض بر این بود که حق کمیسیون ۴.۵ میلیارد دلار باشد.
پس این همه شور و هیجانی که درباره ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد، تعجبی ندارد. نموداری که در ادامه مشاهده می کنید، توسط کریس بورینسک ( Chris Burniske )، کارشناس ارزیابی ارزهای رمزنگاری شده، رابطه میان تراکنش ها بر روی شبکه اتریوم و ارزش شبکه مربوطه را بررسی کرده است. در این نمودار توازن زیادی که در رشد تراکنش ها و ارزش آن وجود دارد بسیار منطقی و معقول است.

بیشتر بدانید: رمزارز ملی چیست؟ نگاهی تحلیلی به رمزارز ملی!

رابطه میان تراکنش ها بر روی شبکه اتریوم و ارزش شبکه مربوطه

ارزهای رمزنگاری شده اختصاصی همچون zCash به طور مشابه ممکن است بر روی انتقال پول گروه های خاصی از کاربران یا موارد خاص دیگر تمرکز کنند و بخشی از ارزش را جذب کنند.تا این قسمت از مطلب تقریبا به پاسخ سوال ارزش واقعی ارزهای رمزنگاری شده چقدر است؟ رسیده اید ولی حتما پیشنهاد می کنم قسمت بعد و قسمت پایانی را از دست ندهید.

مدل کسب درآمد در حال رشد اینترنتی یا وب قابل پرداخت ماشینی

ارزهای رمزنگاری شده برای یک مسیر واریز وجه یا حواله، اولین killer app ( برنامه کامپیوتری بسیار ضروری ) حساب می شوند. با این توصیفات، Balaji S. Srinivasan در سخنرانی خود توضیح داده که چگونه ماهیت کسب درآمد در بستر وب، در تکامل است.

هم اکنون، در بازار مصرف تحت وب فعلی، مدل کسب و کار کسب درآمد غالب، تبلیغات است. در سال ۲۰۱۶، ۸۸حدود درصد از درآمد گوگل و حدود ۹۷ درصد درآمد فیسبوک از راه تبلیغات بوده است. بسیاری از API های این دو شرکت عمومی بوده و کسب درآمدشان از طریق قرار دادن افراد مختلف در معرض تبلیغات صورت پذیرفته است.

با این وجود، این مدل کسب درآمد ( کسب درآمد آگهی محور ) برای رابط های برنامه نویسی کاربردی یا API ها مناسب نیست.
API ها ( رابط برنامه نویسی کاربردی ) نمی توانند برای مشاهده تبلیغات تغییر کنند. افزون بر این، مدل فعلی با اضافه کردن اصطکاک ( مکانیزم انطباق و ثبت نام را در نظر بگیرید ) به تعاملات ( API )، انگیزه تجارت را خدشه دار می کند. ارزهای رمزنگاری شده پتانسیل آسان کردن تجارت بین API ها یا هر عامل دیگر را دارند.

در ماشین های قابل پرداخت تحت وب، ارزهای رمزنگاری شده، بابت ارز غالب وب، جایگزین تبلیغات و جلب توجه انسانی شده و اجازه انجام تراکنش ها به صورت API-to-API ( ماشین به ماشین ) را بدون دخالت انسان بر اساس قرارداد ها با هزینه کم می دهند.

اما حجم تراکنش هایی که از طریق API-to-API یا ( ماشین-به-ماشین ) صورت خواهد گرفت، چه مقدار خواهد بود؟ برآورد یک مقدار مستند، نیاز به توضیحات بسیاری دارد که جایی در این مقاله ندارد، اما به صورت خلاصه شامل میلیاردها تراکنش خواهد بود.

ساختار معماری چنین شبکه ای برای ارزهای رمزنگاری شده غالب، در فضای شبکه می تواند به اندازه های کوچک تر ( تراکنش هایی با مقدار پایین تر ) تقسیم شده و به خاطر کاهش پردازش های محاسباتی حجیم، تسهیل شود. با این توضیحات می توان اطمینان داشت که تراکنش های بسیار کوچک با مبالغ ناچیز نیز رواج پیدا خواهد کرد.

جایگزینی مؤثر برای میزان حافظه و قدرت محاسباتی در دسترس

سومین مورد استفاده برای ارزهای رمزنگاری شده برای یک ابزار مبادله، به واسطه کسب درآمد از میزان حافظه و قدرت محاسبات است.

این در صورتی است که فرآیند استقرار جایگزینیِ مؤثر برای دارایی ها، دیگر یک پدیده جدید تلقی نمی شود، اما در دنیای محاسبات شخصی و حتی حرفه ای خیلی کم به آن پرداخته اند.
منبع محاسباتی و حافظه های ذخیره شده ما به طور بهینه و به اندازه کافی استفاده نمی شوند. ارزهای مبتنی بر اصول رمزنگاری، فرصت خوبی را برای به کار گیری منابع کمتر استاده شده و کسب درآمد از آنها را در اختیار ما قرار می دهند.

این مورد در سمت عرضه کار می کند و با تشویق کاربران برای حرکت به سمت استخراج و یا پردازش تراکنش ها، بررسی می کند. درباره این مورد در بلند مدت، می توان انتظار استخراج با ترکیبی از گره های فوق تخصصی را با دارایی کمتر داشت. با این ترتیب در آماده سازی سمت عرضه برای ارزهای رمزنگاری شده، کمک خواهد کرد.

جایگزینی مؤثر برای میزان حافظه و قدرت محاسباتی در دسترس

یک کامپیوتر شخصی، با منابع معمول تنها کسری از منابع محاسباتی خود را در هنگام فعالیت مورد استفاده قرار می دهد.

دارایی های متصل و استخراج تخصصی را به ترتیب به عنوان انرژی خورشیدی تولید شده شخصی با استفاده از سلول های نصب شده بر روی بام و تولید انرژی خورشیدی در مقیاس بزرگ را در نظر بگیرید.

انرژی خورشیدی تولید شده در مقیاس بزرگ، بر اساس ROI ( بازده سرمایه گذاری )، اقدامی سودآور و مؤثر بوده و به تطبیق و گسترش خود بر اساس نیازها، ادامه می دهد؛ اما انرژی خورشیدی شخصی برای بسیاری جذاب است. اهمیت این امر غیر قابل نادیده گرفته شدن است. ممکن است در آستانه یک انقلاب خورشیدی در زمینه محاسبات قرار داشته باشیم.

همان طور که ارزهای رمزنگاری شده به مرور تبدیل به جریان اصلی تجارت آنلاین می شوند، بسیاری از منابع محاسباتی و ذخیره سازی که به طور واقعی غیر متمرکز شده اند، به احتمال زیاد به صورت اینترنتی در آمده و با خدمات ابری، رقابت می کند.

بیشتر بدانید: آینده ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۹ از نگاه آژانس معتبر Weiss

نرخ هش ( Hash rate ) شبکه بیت کوین

با توجه به گفته شده ها و هیجانات بیت کوین، در اینکه هش ریت ( مقیاسی برای قدرت محاسباتی بر حسب مقدار محاسبه در هر ثانیه ) تمام ماینرهای ارز رمزنگاری شده در حال حاضر از قدرت محاسباتی غول هایی مثل گوگل هم فراتر رفته است، تعجبی نیست.

با توجه به گفته های متخصصان بیت کوین، از ماه ژانویع سال ۲۰۱۷، کل ظرفیت محاسباتی شبکه بیت کوین، ۴۳ هزار بار بیشتر از هر سوپر کامپیوتر موجود در فهرست ۵۰۰ سوپر کامپیوتر برتر جهان شناخته شده است.

بدین ترتیب، متوجه می شویم که میزان تقاضا برای ارزهای رمزنگاری شده به عنوان ابزاری برای مبادله، بسیار بالا بوده و به خوبی نشان می دهد که چرا مردم عقیده دارند هر یک از ارزهای رمزنگاری شده می توانند تا ۱۰۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشند.

نرخ هش ( Hash rate ) شبکه بیت کوین

حال به این سوال می رسیم که آیا ارزش فعلی هر ارز رمزنگاری شده، درست و به جا است؟ حقیقا این طور نیست.

اما نکته من این است که برندگان بازی ارزهای رمزنگاری شده ( در واقع اولین ارز یا ارزها ) برای پیدا کردن بازار یا محصول منطبق با برخی از موارد مورد استفاده ای که به آنها اشاره کردم به اندازه کافی بزرگ می شوند. شاید به بزرگی G.A.F.A ( یعنی ۴ شرکت گوگل، اپل، فیسبوک، آمازون! )

سخن آخر

ارزش یک ارز بر پایه توافق جمعی جامعه است. اگر تمامی استفاده کنندگان از یک ارز تصمیم بگیرند همزمان آن ارز را کنار بگذارند و آن را بیارزش بدانند، آن ارز ارزش خود را از دست خواهد داد. عکس این موضوع نیز وجود دارد به عنوان مثال اگر تمام مردم همزمان تصمیم بگیرند یک سنگ بی ارزش را به عنوان پول در تبادلات خود استفاده کنند آن سنگ با ارزش خواهد شد.

برای بیان این موضوع روشهای بسیاری وجود دارد:

 • چند هزار سال سپری شد تا انسان بتواند از مبادله کالا به کالا به ضرب سکه برسد.
 • تبدیل پول رایج انسان ها از سکه تا اسکناس های کاغذی ۴۰۰ سال به طول انجامید.
 • تبدل پول کاغذی به کارت بانکی و کارتهای اعتباری نیز ۵۰ سال زمان برد.
 • پذیرش همگانی ارزهای دیجیتال در بین عموم و استفاده از آنها به جای ارزهای رایج نیز احتمالا بین ۱۵ تا ۲۰ سال زمان نیاز دارد.

در هر صورت پذیرش ارزهای دیجیتال بین مردم یک واقعیت غیر قابل انکار است. ارزهای دیجتال جزیی از چرخه تکامل پول وارز هستند. تنها دو راه وجود دارد یا اینکه خودتان این واقعیت را بپذیرید و دیدگاه سنتی خو را نسبت به پول تغییر دهید و یا اینکه تا زمان پذیرش جمعی این ارزها را نادیده گرفته و آن هنگام مجبور به تغیییر شوید.

امیدواریم به پاسخ سوال ” چرا بیت کوین و ارزهای دیجیتال ارزش دارند؟ارزش واقعی رمزارزها چقدراست؟ ” رسیده باشید، اگر نظری در این باره دارید حتما در زیر این پست با ما و سایرین به اشتراک بگذارید.

 

منبع منبع

درباره این مطلب گفت و گو کنید

avatar
  اعلان  
اطلاع از